Одлична партија и победа на Ц. Звезда во Милано

180

Кошаркарите на Црвена звезда по поразот од Асвел во минатото коло, денеска им се вратија на победите совладувајќи го Армани во Милано со 62:76 во 21. коло од Евролигата.

Изедначениот старт на дуелот на крајот сепак му донесе предност на белградскиот тим по првите 10 минути игра од 15:23.

До полувреме, Црвена звезда продолжи да игра добро и успеа да направи предност од 31:47 за заминување на одмор.

По тоа феноменално полувреме Армани се врати со одлична трета четвртина во која анулираше шест поени, но гостите и натаму ја задржаа предноста која до крајот им донесе и прилично убедлива победа.

Гедраитис постигна 22 поени, а Џоел Боломбој имаше 14 поени кај победникот, додек Џордано Бортолани постигна 14 за Армани.

Претходно, Фенербахче по продолжение го совлада Баерн со 98:91, а ПАО прилично лесно го совлада монако со 88:63.