Јокиќ „флертуваше“ со трипл-дабл, Лилард со звкукот на сирената (ВИДЕО)

1793

Никола Јокиќ го предводеше Денвер до победа од 117:109 над Индијана. Тој постигна 19 од своите 25 поени во второто полувреме, додека 12 скока и уфрли девет асистенции. Јокиќ изведе само двете слободни фрлања во претпоследната минута, а многумина беа изненадени од фактот што тој никогаш не упати шут за три поени.

Покрај Србинот своја вечер имаше Мајкл Портер, кој погоди седум тројки за вкупно 25 поени.

Mилвоки и Сакраменто победникот го решаваа после продолжение, а таму славеа домашните кошаркари со минимални 143-142. Лилард е херојот на Милвоки, постигна тројка со звукот на сирената во продолжението.

Фокс имаше две слободни фрлања на 5,2 секунди до крајот на кралевите, кои со серија од 6:0 го отворија продолжението, но тој погоди само едно за 142:140, оставајќи му прилика на Лилард која не ја пропушти.

Фокс со 32 поени беше најефикасен кај победникот, на другата страна Лилард имаше 29 поени и 8 асистенции, додека Јанис Адетокумбо запиша трипл-дабл од 27 поени, 10 скока и 10 асистенции.

Резултати: Мајами – Шарлот 104-87, Милвоки – Сакраменто 143-142 (128-128), Минесота – ЛА Клиперс 109-105, Портланд – Феникс 116-127.

ПретходноКузмановски искрен: Јас лично потфрлив – ја превземам одговорноста!
СледноСрамно: Германците им ги одземале знамињата со вергина на Македонците