Лино и Депај ја урнаа Валенсија, Атлетико Мадрид ја стигна Барса (ВИДЕО)

349

Фудбалерите на Атлетико Мадрид го совладаа тимот на Валенсија на домашен терен со резултат 2:0 во рамките на 22. коло во Ла Лига.

Атлетико поведе во судиското надополнување на првото полувреме кога Гризман брилијантно го пронајде Лин на левата страна, а тој го погоди за 1:0.

Се беше готово во 57. минута кога Молина нафрли од десната страна, а Депај само со глава внесе за 2:0.

Депај вечерва можеше да постигне европски гол, фати полуволеј од речиси 30 метри кој заврши само над гредата.

Валенсија беше прилично безопасна вечерва, па Атлетико сега се израмни со Барселона, со која ги дели третата и четвртата позиција со 44 бода. Валенсија ја заврши одличната серија од четири победи и сега е осма со 32 бода.

ПретходноЛаутаро Мартинез го врати Интер на врвот пред дербито со Јуве
СледноНајслабиот тим го победи лидерот на Западот, Атланта во последната секунда со забивање го урна Торонто (ВИДЕО)