Естонија не „скамени“ среде Скопје (ФОТО)

946

Македонската кошаркарска репрезентација на првиот квалификациски меч против Естонија за пласман на ЕП 2025 година запиша пораз на домашен терен беше совладана со 69-74 и направи чекор назад кон остварување на европскиот сон.

Голема штета, бидејќи во салата „Кале беше вистински празник на кошарката, трибините беа исполнети до последното место. И на оваа средба видовме дека Македонија не може да игра еднакво добро без Ненад Димитријевиќ, а по ново и без Итан Хап. Кога двајцата не беа на теренот, сликата беше поинаква. Војдан Стојановски помогна колку што можеше, а кратките блесоци на останатите не се доволни.

Димитријевиќ постигна 25 поени, Хап 18 поени, додека Ѓуроски 10.

Нашите кошаркари го завршија со 43-36, пред се благодарение на одличниот Ненад Димитријевиќ и на Итан Хап, но и добрите моменти на Стојан Ѓуроски. Имавме периоди во кој блескавме, но и паѓавме. Со серија од 8-0, „црвено-жолтите“ поведоа на стартот со 16-10. Следеше одговор на другата страна за 16-19, но Хап донесе 20-19 по првата четвртина.

Не бевме константни и без реализација во нападот. Среќа што и Естонија беше на ниво на задачата, успеа само да дојде на 25-24. Димитријевиќ со тројка зголеми на 28-24, а потоа Ѓуроски на 31-26. Гостите се вратија на 33-32 давајќи до знаење дека нема лесно да се откажат. Ѓуроски погоди нова важна тројка, Нено со два плус ден зголеми на плус девет (41-32) на нецела минута до крајот. На полувремето Македонија замина со 43-36.

На стартот на третата четвртина Естонија ја стопи нашата предност, со серија 9-0 поведе со 43-45. На другата страна Македонија беше без постигнат поен. Јончевски повика тајм-аут, Димитријевиќ одговори со шест поени во низа за 49-45 25. минута. Естонија израмни на 49-49, а нешто подоцна откако излезе Нено, а потоа и Хап, гостите направија серија од 8-0 и поведоа со 53-57. Ова беше резултатот пред стартот на последната четвртина.

Ефремовски со тројка намали на 56-57, ова беа единствените поени до 33. минута, кога Естонците зголемија на 56-59. Токму во овие минути, Македонија остана без Ненад Димитријевиќ, кој остана да лежи на теренот.

Ова беше веќе голем проблем за нас. Естонија во меѓувреме зголеми на 56-60, Војдан доближи на 58-60. Гостите со тројка поведоа со 58-63, резултат кој не значеше ништо, се водеше битка на теренот.

На 3:20 до крајот на теренот се врати Нено, но Естонците влегоа во подобар ритам. Со пет поени во низа на 1:42 до крајот станаа првата екипа која на мечот поведе со двоцифрена разлика 62-72. Оваа предност се покажа како доволна иако нашите кошаркари вратија со серија од 7-0 за 69-72 на девет секунди до крајот, недоволни за било што.

Нашите момци веќе во понеделник и гостуваат на Полска, времето за подготовка е кратко, но мора да се соберат и да се обидат да дојдат до првата радост.

ПретходноЛуд гол на Гранит Џака! (видео)
СледноЈончевски: Поразот од петте поени ни даваат надеж за ЕП