ТФТ убедлив против Пелистер (ФОТО)

133

ТФТ и Пелистер го отворија 18-то коло во Првата лига. Во „Кале“ видовме доста интересен натпревар, на крајот победата ја однесе домашниот тим, славеше со 77-66 за 12-та победа оваа сезона. Ова беше прва победа на ТФТ против битолчани после една година и два месеци.

Избраниците на Боро Смилковски мечот го добија во третата четвртина и почетокот на последната четвртина, набрзина дојдоа до двоцифрена предност. Луис со 17 поени беше прв стрелец, зад него беше Хотон со 13 поени. На другата страна Планиниќ имаше 21 поен и 14 скока.

Ова беше меч со доста промени на водството, Пелистер на почетокот на првата четвртина водеше со 10-17, на истекот на овој период беше 19-22. Во игра „падни-стани“ во следната четвртина најдобро се снајде ТФТ, на одморот имаше позитива од еден поен (34-33), но по истиот одигра доста добро.

Третата четвртина, домашните кошаркари ја добија со 17-12 за 51-43 на стартот на последната четвртина. Мијовиќ намали на 51-46, но на другата страна следеше одговор, ТФТ поведе со 60-46. Нешто подоцна во 34. минута, тимот од Тафталиџа имаше највисоки 67-50.

Пелистер успеа да намали на 11 поени разлика, дефинитивно ова беше еден од оние денови кога ништо не им одеше од рака на битолските кошаркари. На крајот поразот беше неизбежен.

ПретходноНено повторно блеска: 23 поени за враќање на Уникс на врвот во ВТБ лигата