Интер во шампионски ритам: Победа и над Џенова за +15 пред Јуве

130

Фудбалерите на интер малку се помачија, но на крајот заслужено остварија нова победа во Серија А. Вечерва на домашен терен, момците на Симоне Инзаги со 2:1 славеа против жилавата Џенова и успеаја да го продолжат победничкиот ритам во кој се влезени долг период.

Аслани во 30. минута го отвори резултатот за 1:0, а само осум минути подоцна од белата точка Алексис Санчез ги доведе домашните и до 2:0. Џенова во вториот дел успеа да погоди преку Васкес во 54. минута и да намали на 2:1, но до крајот на средбата не успеа да направи изненадување.

Со оваа победа Интер веќе има 15 бода предност пред второпласираниот Јуве во трката за Скудетото.

ПретходноЈанта Волеј ја доби драмата со Работнички, Струмица и натаму недопирлива
Следно„Топчиите“ се распукаа на „Брамал Лејн“: Шест гола во мрежата на Шефилд Ј.