ЛШ ПОЛУВРЕМЕ: Сити има капитал за четвртфинале, Лајпциг доминира на „Бернабеу“ (ВИДЕО)

285

Европскиот шампион Манчестер Сити придодаде уште три гола во предноста над ФК Копенхаген по првото полувреме во реванш мечот од осминафиналето во ЛШ. Момците на Пеп Гвардиола водат со 3:1 откако до 9. минута веќе имаа водство од 2:0 со головите на Аканџи и на Алварез, додека ФК Копенхаген успеа да изнуди аплаузи со еден погодок во 29. минута преку Елјунуси.

Во судиското продолжение во првата вистинска шанса, Ерлинг Халанд не пропушти да се запише во листата на стрелци и да го доведе својот тим до нова комотна предност.

1:0 – ГОЛ АКАНЏИ (ВИДЕО)

2:0 – ГОЛ АЛВАРЕЗ (ВИДЕО)

2:1 – ГОЛ ЕЛЈУНУСИ (ВИДЕО)

3:1 – ГОЛ ХАЛАНД (ВИДЕО)

На дуелот во Мадрид полувремето заврши без голови (0:0). РБ Лајпциг одигра одлично прво полувреме во кое континуирано го држеше под притисок и опсада голот на „кралевите“. Реал скоро и да не успеа да формира сериозна шанса за гол, додека од неколкуте на гостите најдобрата ја имаше Опенда во 42. минута кога од непосредна близина не успеа да го погоди голот на Лунин.

ПретходноГерманија е подготвена да го чека Клоп до 2025 само за да биде нов селектор
СледноМалото „ремек-дело“ на Цветан Кузмановски: Гол од мртов агол (ВИДЕО)