Му се јавил на Гвардиола и отворено му признал: Ако загубиме од Реал – си одам!

16756

Тимовите како Сити и Реал секогаш сакаат да ја освојат Лигата на шампионите. Додуша, Англичаните тоа го направија за прв пат минатата сезона, додека за Реал стана сосема нормално да го освои најпрестижното клупско натпреварување. Овој пат некој ќе треба прерано да се збогува со натпреварувањето, бидејќи ждрепката веќе ги спои во четврт-финалето.

Сето ова е гаранција дека ќе уживаме во вистински фудбалски спектакл најмалку 180 минути кога ќе се сретнат Сити и Реал, а некои играчи се подготвени да донесат радикални одлуки врз основа на исходот од овој натпревар.

Еден од најискусните во тимот на Сити ќе ги замине ако неговиот тим не го победи  Реал. Наводно, играчот му се јавил на Пеп Гвардиола и веќе му го кажал тоа.

„Ако не го поминеме Реал, ќе си заминам на лето“, рекол Кевин Де Брујне, кој има договор до летото 2025 година, па ова ќе биде последна шанса да заработи од неговото заминување. Бидејќи во јуни ќе наполни 33 години, јасно е дека го чека последниот договор во кариерата.

Со оглед на квалитетите кои ги поседува, Де Брујне е играч кој може да биде од големо значење за Манчестер Сити дури и во следните една или две сезони и нема сомнеж дека Гвардиола би сакал да го задржи, но играчот ќе донесе своја одлука.

Во Манчестер Сити веќе се плашат од негово заминување и затоа го анализираат трансфер пазарот барајќи кој би можел да биде негова замена. Нема да биде лесно да се најде некој, бидејќи Де Брујне е клучен играч за Манчестер и фудбалски волшебник чие враќање на теренот по повредата го оживеа Сити.

Неговата ослободителна клаузула од „само“ 50 милиони евра може лесно да се активира и Португалецот би можел да си замине принудувајќи ги челниците на Сити и Гвардиола да посегнат по нови засилувања, а се чини дека е време да се прават промени полека во секој случај и работи на замена на генерацијата која има веќе направено многу.

ПретходноСефер Емини со гол ја потврди победата на Сондерјиске!
СледноПМФЛ: Многу борба, многу шанси, но без голови во Кратово!