Алкалоид лесно во скопската пресметка со Пролет

147

Екипата на Алкалоид по убедливиот пораз од Еурофарм Пелистер во претходното коло, вечерва впиша победа над Тинекс Пролет со 28-23. Избраниците на Кире Лазаров имаа бавен старт и гостите во првите дваесеттина минути го контролираа резулаттот, а потоа домашните да ја зацврстат одбраната и да стигнат до победата.
Домаќините цели десет минути не примија гол, а тоа беше доволно за да се направи пресврт и да се отиде на одмор со 15-11.
Во вториот дел вицешампионот беше подобар, ги контролираше случувањата на теренот, а и резулатот. Пролет стигна до четири гола негатива, но тоа беше се што направија.
Дамјан Митев беше прв стрелец кај Алкалоид со пет гола. Гостинскиот капитен Ласко Андоновски реализираше девет гола.