ПМФЛ: Силекс го шокира шампионот, Брера го победи Вардар, Шкупи во 90+7 минута до триумф, убедливи Шкендија и Воска, реми на Арената

1109

Попладнево се одиграа сите шест средби од 29.коло во ПМФЛ.

Сензација, какво изненадување во Струга. Шампионот водеше со 2:0 против Силекс и се беше како што треба со головите на Ибраими и Радески. Сепак кратовци со двата гола на Игњатов и на Каланоски му нанесоа болен пораз на тимот на Струга ТЛ. Можеби овој пораз тимот на Шпетим Дуро ќе го чини и губење на титулата.

Брера со 2:0 успеа да го победи Вардар. Добра игра на двете екипи, но гостите не знаеја како да ги реализираат своите шанси, промашуваа и зицери. Цветаноски и Ивковиќ ја тресе мрежата за голема победа.

May be an image of ‎1 person, playing American football, playing football and ‎text that says "‎#SHKẼNDIJA Ecolog س f f00X%‎"‎‎

Шкендија со 4:1 му покажа на Гостивар кој е кој, и со поразот на Струга ТЛ сега тетовци и тоа како се вратија во игра за титулата. Шаља во два наврати, Адеми и Чинари стрелаа за Шкендија а Кехинде беше стрелец за Гостивар.

Шкупи и Тиквеш одиграа фантастичен меч на Чаир. Домашните поведоа преку Воша за да Спахиу со два прекрасни гола донесе водство од 1:2 за кавадарчани. Се играше 86.минута кога Аворно израмни а во 90+7 минута постигна гол за голема победа. Сега Шкупи е на делба на првото место заедно со Струга ТЛ.No description available.

Работнички и Македонија ЃП во скопската пресметка одиграа 1:1. Ларсон донесе водство за “лавовите“ а Билали израмни.

Во Охрид играчите на Воска просто ја растурија Брегалница со 4:0. Јашароски постигна два гола, Георгиев и Марушиќ со по еден гол ги поставија конечните 4:0. По ова се чини дека Брегалница може да се пакува во Втората лига.