Одбојкарите поразени од Романија на вториот тест во Валчеа

168

По вчерашната победа на првиот тренинг меч со Романците во градот Валчеа, македонската одбојкарска репрезентација денеска загуби со 3:0 во вториот тест против силната романска селекција. Избраниците на Хари Наковски денеска беа поразени во три сета во кои само во вториот одигравме рамноправно.

РОМАНИЈА – МАКЕДОНИЈА    3:0 (25:16, 28:26, 25:16)

Романците подобро влегоа во мечот и успеаја брзо да го решат првиот сет во своја полза, по што следуваѓе голема битка за освојување на вториот сет. Иако имавме шанси да израмниме, Романија на разлика со 28:26 поведе со 2:0.

Третиот сет беше реприза на оној првиот. Ние не успеавме да ја минеме границата од 16 поени и за нас дуелот заврши.

Ова беше единствен тест за нашата сениорска селекција пред стартот на Златната лига на ЦЕВ на 17 мај во Струмица, каде не очекува меч со Естонија.

ПретходноВака му се честита на најдобриот: Гранада со шампионски шпалир за Реал!
СледноДеби – гол на Македонецот: И Здравковски „тресе“ во Шкотска! (ВИДЕО)