Исланд ја “смрзна“ Англија на “Вембли“, Германците со пресврт до победа, одлична Албанија…

1312

Вечерва се одиграа повеќе пријателски средби. Секако дека во центарот на вниманието беше “Вембли“ во Лондон каде Англија во “генералката“ за ЕУРО 2024 беше поразена од Исланд со 0:1. Стрелец на голот беше Торстеинсон во 12.минута.

Видовме една бледа Англија, а лошо е тоа што се повреди Џон Стоунс, првиот стопер на Герет Саугејт.

Далеку е оваа Англија да биде прв фаворит за титулата на ЕП.

Германија славеше против Грција со 2:1. Сепак треба да се каже дека Грците водеа со 0:1 се до 56.минута кога Хаверц израмни, за да во 89.минута Грос донесе победа.

За разлика од фаворитите, Албанија имаше одлична “генералка“ пред ЕП. Нашиот западен сосед го победи Азербејџан со 3:1.

Шкотска и Финска одиграа 2:2, а Полска со 3:1 ја победи Украина. Сепак нема место за славје за Полјаците ако се знае потешко се повреди Милик. Романија одигра само 0:0 против Лихтенштајн.

Пријателска одиграа и Белорусија и Русија, победија гостите со 0:4.

ПретходноПораката на Роналдо до Мбапе го урна рекордот на Инстаграм! (ФОТО)
СледноРолан Гарос: Зверев убедлив против Руд и си закажа финале со Алкараз!