Стартуваше Копа Америка: Таман кога ќе помислите дека Меси е во „аут“ – следи магија (ВИДЕО)

1817

Шампионот на светот и Јужна Америка, селекцијата на Аргентина со победа ја започна одбраната на титулата на Копа Америка. „Гаучосите“ во Атланта ја победија Канада со 2:0.

Овие две селекции одиграа многу добар натпревар, а на крајот победи подобриот. Разликата можеше да биде поголема, а она што не е виновен е Лионел Меси кој пропушти доста неверојатни работи.

Моравме да почекаме до 49. минута за првиот гол на овој натпревар. Џулијан Алварез го искористи на вистинското место и испрати отклон во канадската мрежа за водство на Аргентина од 1:0.

Аргентина потоа имаше уште неколку одлични шанси. Лионел Меси имаше две одлични шанси, сам пред противничкиот голман, но не успеа да постигне гол.

Сепак, и Меси беше навистина одличен на теренот. Во 88. минута со феноменална асистенција на голот на Лаутаро Мартинез (2:0) спаси и „гаучосите“ го заокружија овој меч.

По мечот Меси истакна дека Аргентинците многу добро знаеле што ги чека на мечот со Канада.

“Знаевме дека ќе биде многу тежок, физички напорен натпревар. Во првото полувреме имавме многу малку простор. За среќа, постигнавме брз гол во вториот дел, но не се одвиваше се така глатко”, изјави Меси и додаде:

„Трпеливо ја градевме играта, додавајќи ја топката од едната на другата страна. Противниците секогаш имаат посебен мотив против нас, па мораме да ја контролираме играта“, изјави Меси.

ПретходноШпанија моќно, Италијанците разочараа… (видео)
СледноДаку се извини ама не ги спомна Македонците и Србите: Простете ми ако навредив некого