Норис најбрз во квалификациите во Барселона

80

Со одлично возење во последниот круг од квалификациите за Гран при на Шпанија, Ландо Норис ја освои втората пол позиција сезонава во Формула 1. Норис постави одлично време од 1:11.383 минути, што беше побрз од Макс Верстапен за 0.020 секунди.
Трет од гридот на главната трка ќе стартува Луис Хамилтон кој имаше 0.318 секунди послабо време од победникот. Четврти ќе стартува Џорџ Расел, следуваат Шарл Леклер и локалниот љубимец Карлос Сајнц. Седми ќе стартува Пјер Гасли, осми Серхио Перез…

ПретходноРубин соопшти каква казна му спрема на Даку за недоличното однесување на ЕП
СледноСанчез се враќа во клубот во кој блескаше пред 13 години