Акција на германските специјалци: Маскирано лице се качи на покривот на стадионот!

415

Германија ја победи Данска со 2:0 во осминафиналето на Европското првенство и со тоа се пласираше во четвртфиналето каде за противник ќе ја има подобрата селекција од мечот меѓу Шпанија и Грузија.

Судијата Мајкл Оливер беше принуден да го прекине натпреварот во 35. минута бидејќи Дортмунд беше погоден од грмотевици проследени со тепачка. Прекинот предизвикан од силен дожд и град траеше приближно 25 минути. Но, тоа не беше единствениот необичен настан на средбата.

Почетокот на второто полувреме доцнеше бидејќи непознато маскирано лице се качи на покривот на стадионот.

„Едно лице се качи на покривот на стадионот во 22.27 часот. Полициските сили присуствуваа да разговараат со лицето и да обезбедат безбедно враќање од покривот. За да го направи тоа, полицискиот хеликоптер го осветли покривот на стадионот. Во моментов не можам да дадам информации за мотивот и идентитетот на тој човек“, изјавил портпаролот на германската полиција, а пренесува Кикер.

Лицето е уапсено, а полицијата нагласила дека „во ниту еден момент не постоела опасност за други лица.