Пешиќ: Немојте да се “палите“ премногу, немојте да го “палите“ народот!

283

Србија се подготвува за кошаркарскиот турнир на ОИ во Париз ова лето. Јасно е дека атмосферата во тамошната јавност е еуфорична ако се знае дека во составот е и Никола Јокиќ, најдобриот кошаркар во светот. Со него во тимот јавноста во Србија смета дека ќе можат да се победат и Американците и да се дојде до златото.

Токму затоа селекторот Светислав Пешиќ денеска на пресот на новинарите им напомена да ја “спуштат топката“:

“Не треба да се палите, немојте да го палите народот. Треба да се објасни како навистина се работите а не тоа дека можеме да ги победиме Американците. Ние тоа не го говориме, смирете се малку“ посочи Пешиќ.

ПретходноМеси урива рекорди, сега пред него е само Роналдо!
СледноМбапе на ЕУРО: Упати 24 удари и не постигна ниту еден гол од игра!