Шпанија владее со Европа, „maybe next time“ за Англија (ВИДЕО)

149

Шпанија е новиот владател на Европа. „Фуријата“ ја совлада Англија со 2-1 во финалето на Европското првенство и дојде до својот четвртти трофеј, со што запишаа рекорд. Шпанските фудбалери го заслужија пехарот, бидејќи одиграа многу подобро од својот противник. На другата страна за Англија продолжува шестдецениското проклетство.

По здодевното прво полувреме, мечот го отворија Вилијамс, на асистенција на Јамал донесе водство на Шпанија веднаш по одморот. Неколку минути подоцна Олмо се најде во ситуација да го зголеми водството, но Пикфорд беше на вистинското место.

Јамал имаше шанса во 65. Минута, но повторно голманот на Англија одговори на вистински начин.

Англија се врати во игра во 72-та минута, Палмер во 72 минута со прекрасен погодок ја затресе мрежата на Шпанија за 1-1 и нови возбудувања. Десет минути подоцна Јамал повторно се најде очи во очи со Пикфорд, но повторно не успеа да го совлада.

Акција како под конец, Англија брзо капитулираше по голот за 1-1. Во 86-та минута Ојерзабал на асистенција на Кукуреља зголеми на 2-1 и ја донесе Шпанија на чекор до четвртата европска круна.

Во 90-та минута Англија имаше вистинска шанса за да израмни, но не успеа да ја искористи.

ПретходноБрза капитулација на Англија, Шпанија води со 2-1 (ВИДЕО)