Кер по лошиот меч: Секој може да не победи

282

Кошаркарската репрезентација на Соединетите Американски Држави победи на пријателскиот натпревар против Јужен Судан со резултат 101:100. Американците имаа негатива од 14 на полувремето, но се вратија во игра по одличната трета четвртина. Но, Јужен Судан водеше на осум секунди до крајот 100:99, Леброн Џејмс погоди за победа на САД.

„Тоа би бил вториот најголем шок во историјата на кошарката“, се вели во извештајот на официјалниот сајт на НБА. „Ова е првпат Јужен Судан воопшто да се натпреварува на Олимпијадата, а тим полн со воени бегалци воопшто да игра против Соединетите Американски Држави. Граѓанската војна во Судан започна минатата година и во неа досега загинаа повеќе од седум илјади луѓе“.

Кер: Добро е што сега почувствувавме несигурност
“Видете, целиот тим беше засрамен на полувремето. Леброн Џејмс не беше среќен кога го оставив на клупата во третата четвртина. Го погледнав и видов дека е нервозен и сака да влезе што е можно поскоро. Крајот беше добар за нас, ги потсети овие момци дека нашите противници секогаш го игра најголемиот натпревар во својот живот.

Ова е првиот натпревар каде што се сомневавме во исходот. Добро е што го почувствувавме сега. Ќе се чувствуваме повторно. Добро е да имате предизвик. Ако не одиграме како што треба и не се фокусираме, секој може да не победи. Но, ако ставиме во вистинската брзина, можеме да ги прегазиме другите. Ако не дадеме се од себе, можеме да загубиме“, изјави по натпреварот американскиот тренер Стив Кер.

Претходно„Јутјуберот“ го повреди зглобот, но не се откажува од борба со Мајк Тајсон