Продолжува жетвата на трофеи: Баер (Л) го освои и Суперкупот на Германија

208

Германскиот шампион Баер Леверкузен ја продлжи жетвата на трофеи. Вечерва во Суперкупот, „фармацевтиоте“ по подобро изведување на пенали го победија Штутгарт.

Во регуларниот дел беше 2:2, а на пенали 4:3.  Баер Леверкузен поведе во 11. минута од средбата, со голот на Бонифасис. Четири минути подоцна Мило донесе израмнување. Во 63. минута  Ундав се потруди за пресврт 1:2.

Домашните не се предадоа, а со влегувањето на Шик во 85. минута Баер успеа да израмни на 2:2 и мечот да го однесе на пенали, каде момците на Чаби Алонсо имаа повеќе среќа и славеа со 4:3.

ПретходноАмериканците го носат Аврамовиќ во НБА, иако потпиша договор со ЦСКА (М)
СледноСтруга 2024: Е. Пелистер го победи Вардар во финалето, Кузмановски МВП на турнирот