Леверкузен со гол во 90+11.минута освои три бода, Џака со фантастичен погодок ја отвори сезоната во Бундеслигата! (ВИДЕО)

269

Каков меч, какво отварање на сезоната во Бундеслигата. Менхенгладбах – Леверкузен 2:3, значи шампионот со тера по старо и во новата сезона. Меч за уживање, меч кој долго ќе се памети а победникот беше решен во 90+11.минута кога Вирц од пенал прво шутираше, голманот на ја одби таа топка до него а овој ја смести во мрежата од втора што се вели за комечни 2:3.

Инаку сезоната ја отвори со гол и тоа со мајсторија, Гранит Џака во 12.минута, а Вирц во 38.минута стрелаше за 0:2.

Во второто полувреме Менхегладбах успеа да израмни на 2:2, имаше и поништени голови од страна на ВАР, навивачки “бакљади“ па овој меч траеше повеќе од два часа.

Сепак на крајот победи шампионот и сезоната ја стартуваше со три бода.

ПретходноВардар го победи Целје и си закажа финале со Алкалоид!
СледноКонечно: Готово е, Лукаку во Наполи!