Дембеле го спасуваше ПСЖ

35

Фудбалерите на Рем и Пари Сен Жермен ремизираа 1:1 (1:0) рамките на 5.коло во Лига 1.

Ова беше прво реми за шампионите оваа сезона и голем бод за Рем, кој игра доста пристојно од почетокот на натпреварувачката сезона.

Избраниците на Луис Енрике беа измамени брзо и лесно. Најсилното оружје на Рем е десното крило, каде што се наоѓа Ито, кој толку често испраќа остри топки во шеснаесетникот или бара можност да влезе во шеснаесетникот и да шутира… Сите веќе се навикнати на карактеристиките на Јапонецот, кои се феноменални, но тим како ПСЖ мораше да предвидува.

Првиот сериозен напад на Рем, центаршутот на Ито од десната страна и слабата реакција на одбраната на ПСЖ, која ја користи неговиот сонародник Накамура за минимална предност.

Секако, гостите доминираа во секој сегмент. Тие кружеа по шеснаесетникот, се обидуваа да најдат дупка, но немаше. Тогаш Луис Енрике од клупата посегна по своето оружје – Усман Дембеле. Французинот само три минути по влегувањето во 65. минута успеа да постигне гол од тешка позиција. Добро се снајде и ја донесе населбата.

Но, тоа беше тоа. Дури и Рамс имаше зрела шанса да победи во судиското надополнување.

ПретходноРеал ја покажа својата сила, пеналот над Ендрик ќе остане запаметен (ВИДЕО)
СледноСУПЕРКЛАСИКО: Ривер ја расплака “Бомбоњера“!