Џон Стонс со гол во 98. минута го спаси Сити од пораз од Арсенал

122

Манчестер Сити беше пред пораз во дербито со Арсенал но се извлече благодарение на гол во осмата минута од судиското продолжение на натпреварот. „Топчиите“ по првото полувреме имаа предност од 2:1, а во второто мораа да играат со фудбалер помалку и беа секунди пред победа, но на крајот мораа да се задоволат со бод.

Поведе Сити кога по одличната асистенција на Савињо, мрежата ја погоди Ерлинг Халанд. Тоа е неговиот 100. гол во 105. настап за Сити.

Но изедначи Калафиори со прекрасен шут со левата нога од далечина во 22 минута (ГОЛОТ НА КАЛАФИОРИ ОВДЕ). А Габриел во 45 минута донесе водство за Арсенал. Во судиското продолжение на првиот дел Тросар доби втор жолт картон и беше исклучен.

Арсенал во подредена улога, Сити во напаѓачка во второто полувреме. Сепак, дефанзивата држеше колку што можеше, а во 98 минута по мешаница и една одбиена топка, Џон Стонс успеа да го најде патот до голот (ГОЛОТ ЗА 2:2 ОВДЕ).