ЛШ: Европскиот првак падна во Лил, Баерн изгуби на „Вила Парк“, Атлетико демолиран во Лисабон

164

Бранителот на европската титула Реал Мадрид е поразен на гостувањето кај Лил во второто коло од Лигата на шампионите. „Кралевите“ одиграа слаб меч, па на крајот изгубија со 1:0 (ГОЛОТ ОВДЕ).
На стартот на мечот нешто поактивен беше Реал, а шанси не искористија Винисиус во 6 минута и Ендрик во 19 минута.
Во 45 минута Едуардо Каманвинга играше со рака во казнениот простор, па судијата по прегледување на снимка покажа на белата точка. Сигурен реализатор Џонатан Дејвид. Овој брзоног играч беше најопасен кон голот на европскиот првак како во првото, така и во второто полувреме.
Во наредната акција Ендрик можеше да изедначи но упропасти чиста шанса за реми. Тренерот Карло Анчелоти мораше да го внесе и Мбапе во игра и да ја направи играта уште поофанзивна. Сепак, изедначување не се случи па Реал го доживеа првиот пораз сезоната во ЛШ.

А Баерн неочекувано е поразен на гостувањето кај Астон Вила со 1:0. Вила поведе во 22 минута преку Пау Торес, но тој гол беше поништен поради офсајд после преглед на ВАР снимка. Сепак, Вила стигна до сензационалната победа во 83 минута со гол на Џон Дуран.

А Атлетико по ремито 1:1 во мадридското дерби, доживеа пораз на гостувањето кај Бенфика со 3:0. Португалците поведоа со гол на Керем Актуркоглу во 13 минута, а во 52 минута зголемија со голот на Ди Марија од пенал. На 3:0 зголеми Александер Бах, а на 4:0 другиот турски интернационалец Оркун Когџу.

Standings provided by Sofascore
ПретходноТен Хаг eптен оптимист: Нема простор за паника, сезоната ќе биде успешна
СледноЛШ: Динамо испушти 2:0 против Монако, Елмас на клупа во поразот на Лајпциг од Јувентус