Неверојатно: Тиквеш е без постигнат гол дури 375 минути!

462

Иако игра добро, иако речиси на сите досегашни девет меча во новата сезона имаат по неколку шанси, но сепак голот е мисловна именка за играчите на Тиквеш, пред се за напаѓачите на кавадаречкиот прволигаш.

Замислете, Тиквеш не знае што е гол дури 375 минути, поточно на последните четири средби и на таа претходно со Работнички кога го беше поразен со 3:1 а Витао во 75.минута го погоди голот на противникот. Значи од тој меч со Работнички, кој се одигра на 15 септември, па досега, тимот од Кавадарци нема постигнато гол.

Колку е голем овој прроблем за тимот на стратегот Ѓорѓи Мојсов е фактот дека само на два од деветте меча сезонава неговите момци стрелале во противничката мрежа. Прво на мечот со Воска кога победија со 2:1 кога двата гола беа дело на Спахиу и тој споменатиот на Витао со Работнички.

Како тренер ти можеш да направиш тактика, ќе го спремиш тимот како што треба, твојот тим ќе има шанси и зицери, но сепак играчите се тие кои што постигнуваат голови.

Инаку Тиквеш има само една победа, четири ремија и четири порази од кои еден службен со Вардар. Инаку и на тој меч кавадарчани не постигнаа гол.