Вардар 1961 во тешка ситуација, Порто со цел плен од Скопје (ФОТО)

83

Вардар 1961 го запиша вториот пораз во Европската лига, откако на домашен терен беше совладан од Порто со 26-22 во рамките на третото коло во ова натпреварување. На овој начин „црвено-црните“ направија чекор наназад кога станува збор за пласман во следната рунда.

Маркез им правеше најголем проблем на вардарци, запиша 15 одбрани. На другата страна Еспиња и Гогов имаа седум одбрани заедно. Родригез имаше четири гола, по три запишаа Георгиевски, Лазаревски и Крсманчиќ.

Во СЦ „Јане Сандански“ видовме доста изедначен меч. Во првото полувреме Порто отвори со 3-6, но македонскиот тим брзо се врати и со серија од 4-0 поведе со 7-6. Дуелот продолжи во исто темпо, гол за гол. Порто дојде на плус два (8-10), но избраниците на Владо Недановски со серија од 4-0 на одморот заминаа со позитива од два гола (12-10).

Ништо поразлично не беше ниту во вториот дел. Вардар успеа на момент да дојде на плус два (15-13), но на другата страна Порто притискаше, веќе во 54-та минута поведе со 18-22.

Јагуриноски и Георгиевски на момент го вратија својот тим, но тука и застана.

Шансите за следната рунда не се целосно загубени, но патот е тежок. Вардар 1961 е трет на табелата со два бода, еден помалку од Порто, додека лидер е Мелсунген со максимални шест бода.

ПретходноЛазаров: На сите играчи им симнувам капа! Пелистер беше под своите можности!
СледноМиовски и Џирона со прва победа во ЛШ, шок за Јувентус, перфектна Астон Вила