КЛ: Динамо (З) и Ристовски со победа заверија осминафинале

148

Динамо Загреб со Стефан Ристовски како стартер вечерва го совлада косовски Балкани во 6. коло од групната фаза на Конференциската лига со 3:0 и со тоа успешно ја мина групата и

Динамо сезонава не блеска и причино се мачеше во не толку силната група од Конференциската лига, но вечерва на „Максимир“ доволна беше победа за место во осминафиналето. Водечкиот Плзен вечерва ја оствари и шестата победа во групата, откако на домашен терен го совлада тимот на Астана со 3:0.

Во Загреб првиот гол беше постигнат во 69. Минута, кога Периќ со глава погоди на центаршут на Мишиќ за 1:0, а само три минути подоцна асистираше на Бруна Петковиќ, која на сините им донесе мирна завршница на натпреварот. Во 75. минута Каноко сам тргна кон голот на гостите, беше соборен одзади, па беше досуден пенал. Петковиќ беше сигурен од белата точка за

Зорја го совлада исландски Бреидаблик со 4:0, додека Олимпија во Братислава го победи Слован со 2:1 и тоа со играч помалку. Лил се мачеше против Клаксвик, но сепак победи со 3:0, додека Клуб Бриж го совлада Бодо/Глимт со 3:1. Макаби Тел Авив го победи Гент со 3:1, а Бешикташ со 2:0 го победи Лугано во Швајцарија.