Бостон поведе со 2-1 во финалната серија, Кари се повреди (ВИДЕО)

177

Бостон во последната четвртина го урна отпорот на Голден Стјет и со победата од 116-110 поведе во првата рунда на домашен терен со 2-1 во плеј-оф финалето во НБА-лига. Три пати имаа двоцифрена предност, Вориорс двапати се вратија.

Браун со 27 поени, Татум со 26 поени и Смарт со 24 поени беа лидери сво својот тим, кој имаше помалку изгубени топки 16/12 и убедлива битка во скокот (47-30), со 15 офанзивни скокови повеќе, причина за многу поагресивната игра.

Кари мечот го заврши со 31 поен, Томпсон го одигра најдобриот меч во финалната серија со 25 поени. За да целата ситуација биде полоша, Кари мечот го напушти на две минути до крајот поради повреда на стапалото. Информациите велат дека не е ништо сериозно, но дали е навистина така ќе покажат денешните прегледи.

Бостон се постави цврсто од стартот, на средината на втората четвртина имаше 17 поени разлика, Вориорс вратија со серија од 10-0 за само 40 секунди. По предноста од 12 поени на одморот, Кари и неговите соиграчи ја искористија шансата да се вратат на средината на третиот период, на кратко поведоа со 82-83, Но домашниот тим веднаш врати и го сочува водството до крајот на мечот.

Селтикси немаат два порази по ред од јануари, па доколку така продолжат до крајот на финалето, ќе ја освојат 18-та титула во историјата и ќе се одвојат од ЛА Лејкерс како најтрофејна НБА франшиза. Четвртиот натпревар во Бостон е веќе во ноќта од петок кон сабота во три часот по наше време.