Дома Други спортови

Други спортови

Шрудер ќе биде германски знаменосец на Игрите во Париз

Германскиот кошаркар Денис Шрудер ќе биде знаменосец на Германија на Олимписките игри во Париз. 30–годишниот кошаркар на Бруклин Нетс за првпат ќе го носи знамето на Германија. Шрудер ја водеше репрезентацијата на Германија до првото место на Светското првенство предходната...

Елитни специјалци ќе ги обезбедуваат Израелците 24/7 на ЛОИ во Париз!

  Со цел да не се повтори масакрот во Минхен од ЛОИ 1972 година, организаторот на ЛОИ во Париз,кои стартуваат во петок, најавува дека елитни специјални сили ќе ги обезбедуваат Израелците за време на игрите. И тоа 24/7 што се...

Со три победи Србљак избори пласман на турнирот во Куршумлијска Бања

Македонскиот тенисер Горазд Србљак успешно ги мина квалификациите на турнирот во Куршумлијска Бања. Тој со три победи избори пласман на „главниот турнир“ и во првото коло утре ќе игра против седмиот носител Андреј Недиќ од Босна и Херцеговина (19...

Стартна победа на Ѓорческа на турнир во Португалија

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа со победа го почна турнирот во Португалија, Фигуеира да Фоз, што се игра за награден фонд од 100.000 долари. Таа во првата рунда ја победи Анастасија Иамачикне од Чиле (23 години), која на турнирот...

Официјално: Мареј после ЛОИ во Париз ја завршува кариерата!

  И официјално, Енди Мареј оди во пензија, ја завршува својата импресивна тениска кариера. Последен настап на Британецот ќе му биде на ЛОИ во Париз. Тој ова и самиот го потврди кога на социјалните мрежи покрај другото напиша дека пристигнал во...

Пинг понг: Се подобруваат резултатите на европските првенства!

Нашите репрезентативци во јуниорска и кадетска конкуренција учествуваа на Европското јуниорско првенство во Малме, Шведска што се одржа од 12ти до 21ви јули во поединечна категорија и категорија на двојки и мешани двојки. Нашите претставници беа: У15: Кристијан Каламадевски - ППК Зегин...

Трет пораз на одбојкарките на Балканијадата во Тирана!

Трет настап и трет пораз на македонската репрезентација за одбојкарки до 20 години (генерација 2005-та и помлади) на Балканското првенство во Тирана. Откако во првите две кола не успеавме против Црна Гора и против Србија, загубивме и од домаќинот Албанија...

Пешиќ го скрати списокот: Ова се 12-те кошаркари на Србија за ЛОИ во Париз!

По вчерашната победа над Грција во последната контрола во пресрет на настапот на ЛОИ во Париз, селекторот кошаркарската репрезентација на Србија, Светислав Пешиќ го скрати списокот и со тоа ги одбра 12-те кошаркари кои ќе патуваат во Париз. Да...

Победникот на Тур Д’Франс нема да настапи на ЛОИ во Париз

Победникот на престижната велосипедска трка Тур де Франс, која заврши во неделата, Словенецот Тадеј Погачар, се повлече од настап на Олимписките игри во Париз, соопшти Словенечкиот олимписки комитет. Причината поради која тој нема да биде во словенечката делегација на ЛОИ...

Париз под опсада: Откриени шпиуни кои сакале да добијат акредитации

Од петок до 11 август Париз ќе биде домаќин на најголемиот спортски настан во светот - Олимписките игри. Доаѓањето на најдобрите светски спортисти само по себе предизвикува големо внимание, па ништо не е препуштено на случајноста - Париз со денови...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести