ЗОИ 2022

Руските и белоруските спортисти исфрлени од Зимските параолимписки игри

Руските и белоруските спортисти добија забрана за учество на претстојните Зимски параолимписки игри во Пекинг поради руската инвазија на Украина како и поддршката од страна на Белорусија. Ова го соопшти денес Меѓународниот параолимписки комитет (МПК). Пред само 24 часа од оваа...

Учествуваше на ЛОИ во Токио, шест месеци подоцна освои сребро на ЗОИ во Пекинг

Во август 2021 година Александра Бургхарт трчаше полуфинале на 100 метри на Летните Олимписки игри во Токио, а потоа беше петтопласирана на 4х100 метри на штафетната трка. Во февруари 2022 година го тандем со Маријама Јаманка го освои сребрениот...

Затворени 24. ЗОИ во Пекинг: Ги надминавте поделбите и покажавте дека сите сме еднакви

По 16 дена возбудливи натпревари, на стадионот „Птичјо гнездо“ се одржа церемонијата на затворање на 24. Зимски олимписки игри во Пекинг. Главната тема што се провлекуваше низ церемонијата на затворањето беа среќата и радоста, а тоа е сликата што домаќинот...

Последен ден во Пекинг: Норвешка стигна до 16-то злато, Шифрин остана без медал во...

На последниот ден од Зимските олимписки игри во Пекинг беа доделени последните медали. Во центарот на вниманието и натаму е Норвешка која дојде до 16. златен медал. Нордиска легенда, Терезе Јохауг го освои третото одличје во Пекинг, откако победи на...

Финска до прво олимписко злато во хокеј

Финска за првпат во својата историја го освои златниот медал на Зимските олимписки игри во хокеј. Во финалето во Пекинг, оваа репрезентација ја совлада Русија со 2-1 (0:1, 1:0,1:0). Финците го урнаа олимпискиот првак од 2018 година на крајот првата...

Историски ЗОИ за Нов Зеланд: Три медали од кои две златни

Нико Портиус го донесе вториот златен медал за Нов Зеланд на Зимските олимписки игри во Пекинг што е нивни трет медал на овие Игри и втор златен. Со тоа Нов Зеланд ги заокружи најдобрите ЗОИ во историјата. Да додадеме дека...

Скандал во Пекинг: Освои две злата, па ги спореди Кинезите и Русите со Хитлер

Швеѓанецот, Нил ван дер Пул се најде во центарот на вниманието на Зимските Олимписки игри, откако освои две златни медали во трките на пет и десет километри, приреди скандал во Пекинг. 25-годишникот кој ја прекина холандската доминација во брзо...

Јада на 56.место во крос – кантри маратонот!

Ставре Јада, македонскиот натпреварувач во крос – кантри заврши на 56.местo на 30 километарската трка на ЗОИ во Пекинг. Оваа трка требаше да биде на 50 километри, ова е маратонот, но сепак поради лошите временски услови организаторо одлучија да...

Норвешка го урна рекордот по бројот на медали на ЗОИ

Со победата на Јоханес Тинес Бо на денешната биатлонска трка на 15 километри со масовен старт, Норвешка дојде до рекордниот 15. златен медал на Зимските игри во Пекинг и стана првата земја која успеала да дојде до ова остварување. Норвежаните...

Француската биатлонка Браизаз-Буше е сензационална победничка на 12,5 км. масовен старт

Француската биатлонка Жастин Браизаз-Буше го постигна најголемиот успех во кариерата освојувајќи злато во дисциплината масовен старт на Зимските олимписки игри во Пекинг. Браизаз-Буше има бронзен медал од Пјонгчанг во штафетата 4х6 километри, како и две сребрени и два бронзени медали...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести