Тенис

Ига Швјонтек стигна до јубилеј и испиша историја

На листата најдобри тенисерки на светот Ига Швјонтек и натаму е водечка. ВТА ранг-листата не понуди ниту една промена на врвот. Таа денеска влезе во 100. недела на врвот на тенискиот свет. Пред неа се Штефи Граф (377), Мартина...

Двојната гренд слем шампионка објави пензија на 30 години

Поранешната најдобра тенисерка на светот, Гарбиње Мугуруза објави дека се повлекува од тенисот, а тоа го соопшти на конференција во Мадрид. Шпанката последниот меч го одигра на 30 јануари 2023 година, а тогаш беше во серија од шест порази....

Каспер Руд со титулата од Мастерсот во Барселона

Норвешкиот тенисер Каспер Руд ја освои најголемата титула во својата кариера. Тој во финалето во Барселона го совлада Стефанос Циципас со 7-5 и 6-3 и ја освои титулата во категоријата АТП 500. Инаку тој има севкупно 11 трофеи, сите претходни...

Рибакина го освои Штутгарт, Штруф на 33 години со прва АТП титула

Шампионката на Вимблдон во 2022 година, светскиот рекет број четири, Елена Рибакина од Казахстан, ја освои и третата титула на ВТА туририте оваа сезона. Денеска Казахстанка самоуверено го освои турнирот во Штутгарт, откако ја победи 27-та на ВТА листата, Украинката...

Ѓоковиќ се откажа од Мастерсот во Мадрид

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ нема да игра на Мастерсот во Мадрид, па место него во главната ждрепка влезе Лука ван Еш. Најдобриот играч на светот втора година по ред ќе го пропушти турнирот во престолнината на Шпанија, а последен...

Ѓорческа не успеа да се пласира во финалето во двојки во Копер

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа остана без пласман во финалето на ИТФ фјучрсот W75 Копер што се игра за награден фонд од 60.000 долари. Таа заедно со Романката Кристина Андреа Миту го загубија полуфиналето во двојки од словенечко-чешката комбинација Веронија...

Зверев се налути и се обиде да го прекине мечот – Ова е смешно…

Германскиот тенисер Александар Зверев му се закануваше на главниот судија дека ќе го прекине натпреварот од четвртфиналето на АТП турнирот во Минхен против Кристијан Гарин. Првиот носител го загуби дуелот со Чилеанецот со 2:0 во сетови 6:4 и 6:4....

Ѓорческа во полуфинале во двојки на турнирот во Словенија

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа да се пласира во полуфиналето во конкуренција на двојки на ИТФ фјучрс турнирот W75 Копер. Таа заедно со Романката Кристина Андреа Миту со 2-0 во сетови (64 61) за 1 час и 11 минути...

И тоа го видовме: Тениски меч прекинат поради снег! (ВИДЕО)

Ете, и тоа го видовме, еден тениски меч да биде прекинат поради снег. Имено денеска АТП 250 турнирот во Минхен, Холгер Руне и Даниел Галан одиграа само два поени и мораше овој меч да биде прекинат зошто почна да...

Лина елиминирана во осминафиналето во Копер!

Нашата најдобра тенисерка Лина Ѓорческа денеска загуби од Италијаната Дебора Киеза со 0:2 во сетови или 4:6, 4:6. Ова беше меч од осминафиналето од Фјучрсот во Копер (Словенија). По малку неочекувано ако се знае дека Лина деновиве беше во...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести