Дома Кошарка

Кошарка

Баскет Кам го освои трофејот во Балканската лига

Актуелниот македонски шампион, екипата на Баскет кам е освојувач на трофејот на женската Балканска лига. Во големото финале на турнирот во Белград, екипата од Македонска Каменица го победи домаќинот Раднички со (72:59). Екипата од Македонска Каменица „излезе“ како победник на...

Официјално: МЗТ Скопје ќе го пречека Спартак во сабота!

Она што веќе го пишавме претходно, денеска доби потврда. Македонскиот првак поради првиот круг на претседателски избори не можеше да го одигра првиот полуфинален меч во рамките на АБА2-лига против Спартак во среда. Полицијата забранува било какви други активности...

Јокиќ, Дончиќ и уште едно име во тесниот избор за МВП признанието!

Никола Јокиќ (Денвер), Лука Дончиќ (Далас) и Шеј Гилџес-Александер (Оклахома) се тројцата кандидати за освојување на МВП титулата во НБА-лига за регуларниот дел од сезоната. Ако Јокиќ стигне го МВП наградата ќе стане деветти играч во историјата со три или...

Дончиќ и Далас без решение за Клиперси (ВИДЕО)

Лос Анџелес Клиперс рутински и убедливо го победи Далас со 109:97 во првиот натпревар од плеј-оф серијата од првото коло. Иако најдобриот играч Кавaj Ленард не настапи за домашниот тим поради повреда, Клиперс без проблем го реши „мекиот“ Далас. Џејмс...

„Да му се одземе државјанството и да му се забрани влез во Франција“

Одлуката Џоел Ембид да настапува за репрезентацијата на Соединетите Американски Држави предизвика бура во Франција, а по тоа прашање зборуваше дури и претседателот Емануел Макрон. Инаку, родениот Камерунец дал писмена изјава дека на ОИ во Париз ќе игра за „триколорите“...

Јакимовски следната сезона ќе го носи дресот на Бафало

Македонскиот репрезентативец, Андреј Јакимовски и во следната сезона ќе игра во НЦАА-лигата, но за друг колеџ. Иако постоеше шанса да се врати во Европа, што пак ќе беше доста олеснително барем кога стануваше збор за настап во националниот дрес,...

Проблем за МЗТ Скопје, првата полуфинална АБА 2 пресметка нема да се игра во...

МЗТ Скопје се пласираше во полуфиналето на плеј-офот во АБА2-лига. Актулениот македонски првак за противник ќе го има тимот на Спартак, а според првичниот распоред дуелот во Скопје требаше да се одигра на 24. овој месец. Добро е познато дека...

Бјелица и се врати на кошарката, но со поинаква улога!

Немања Бјелица оваа сезона ја започна како кошаркар на Црвена Звезда, но не одигра ниту една минута. Наместо сезона во дресот на српскиот клуб, тој поради чести повреди стави крај на професионалната кариера, а веќе си најде нова работа. Поранешниот МВП...

Никола Јокиќ ги уништи Лејкерси (ВИДЕО)

Денвер Нагетс поведоа со 1-0 против Лос Анџелес Лејкерс во првото коло од плејофот на Западната конференција на НБА, откако славеше со 114-103. Никола Јокиќ беше незапирлив. Гостите од Лос Анџелес одлично влегоа во овој натпревар. Резултатот го контролираа во...

МЗТ Скопје А. со трета победа над Гостивар го потврди полуфиналето

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје А. го потврди своето место во полуфиналето на плеј-офот, откако вечерва без проблеми и по третпат го совлада тимот на Гостивар. Вечерва момците на тренерот Атанасов славеа во Гостивар со 70:96 и ј апотврдија...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести