Дома Кошарка АБА лига

АБА лига

Официјално: МЗТ Скопје ќе го пречека Спартак во сабота!

Она што веќе го пишавме претходно, денеска доби потврда. Македонскиот првак поради првиот круг на претседателски избори не можеше да го одигра првиот полуфинален меч во рамките на АБА2-лига против Спартак во среда. Полицијата забранува било какви други активности...

Проблем за МЗТ Скопје, првата полуфинална АБА 2 пресметка нема да се игра во...

МЗТ Скопје се пласираше во полуфиналето на плеј-офот во АБА2-лига. Актулениот македонски првак за противник ќе го има тимот на Спартак, а според првичниот распоред дуелот во Скопје требаше да се одигра на 24. овој месец. Добро е познато дека...

Аеродромци зачувајте го датумот: Познато е кога МЗТ Скопје го игра првото полуфинале!

Македонскиот првак се пласираше во плеј-оф полуфиналето во АБА2-лига. Кошаркарите на МЗТ Скопје беа минимално поразени на втората четвртфинална пресметка против Широки и благодарение на убедливата победа на првиот меч. На патот до финалето, „сино-белите“ ќе го имаат тимот на...

Ремек дело на Делалиќ со звукот на сирената, на Широки му се случи дежа-ву...

МЗТ Скопје го завери пласманот во полуфиналето. Иако беше минимално поразен кај Широки, сепак со вкупно 139-153 оди во следната рунда, каде за противник ќе го има тимот на Спратак. Во Широки, македонскиот првак со неверојатни тројки, пред се на...

Со тројки од паркинг, МЗТ Скопје се врати од провалија и чекираше полуфинале (ВИДЕО)

МЗТ Скопје се пласираше во полуфинале во плеј-офот во АБА2-лига. На втората средба против Широки беа поразени со 70-68, но благодарение на победата на домашен терен оди во следната рунда. На патот до финале на македонскиот првак стои тимот...

МЗТ Скопје по печат на полуфинале кај Широки

Актуелниот македонски првак денеска (19 часот) му гостува на Широки во рамките на вториот плеј-оф четвртфинален натпревар. Кошаркарите на МЗТ Скопје имаат широко отворени порти за пласман во полуфиналето. На првата средба, пред своите навивачи славеа со (85-69), 16-те поени...

Атанасов: Мора да го извадиме од главата првиот меч и да почнеме од нула

Во пресрет на утрешниот реванш-меч од четвртфиналето на плеј-офот во АБА 2 лигата, тренерот на МЗТ СКопје А., Васко Атанасов нагласи дека утрешниот меч мора да се почне од нула. „Ваквите натпревари се најтешки за играње, но и за подготвување...

Од Јадранот со комплименти за навивачите на МЗТ Скопје!

МЗТ Скопје направи голем чекор кон пласманот во полуфиналето плеј-офот во АБА2-лига. Актуелниот македонски првак на домашен терен го совлада Широки со 16 поени разлика (85-69), останува за шест дена да ја потврди играта и да се најде чекор...

Атанасов: Ништо од ова немаше да се случи без поддршката од трибините

Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Васко Атанасов, разбирливо беше пресреќен по синоќешната убедлива победа над Широки (85-69) во првиот четврт-финален плејоф меч од АБА2, која му носи голема шанса на македонскиот првак за место меѓу четирите најдобри екипи. Но, работата...

Војдан Стојановски е неверојатен, мечот го заврши со стил за големо славје (ВИДЕО)

Капитенот на македонската кошаркарска репрезентација и лидер на МЗТ Скопје, Војдан Стојановски зад себе има уште еден неверојатен меч. Тој беше моторот против Широки во второто полувреме, на неговите крила актуелниот македонски првак го врати водството, а во финишот...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести