Дома Кошарка Домашно првенство

Домашно првенство

МЗТ Скопје А. со трета победа над Гостивар го потврди полуфиналето

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје А. го потврди своето место во полуфиналето на плеј-офот, откако вечерва без проблеми и по третпат го совлада тимот на Гостивар. Вечерва момците на тренерот Атанасов славеа во Гостивар со 70:96 и ј апотврдија...

Вардар со победа над Кожув останува во трка за опстанок

Кошаркарите на Вардар направија уште еден чекор до опстанокот во елитното кошаркарско друштво, откако вечерва на домашен терен го совладаа Кожув со 82:70 во меч од плеј-аутот. „Црвено-црните“ успеаја да ја искористат шансата на домашниот терен и не преголемата...

НБА финиш во Втората лига: Ангели во полуфинале со луда тројка (ВИДЕО)

Вториот четвртфинален натпревар меѓу МЗТ Скопје УБ и Ангели во рамките на Втората лига донесе интересен финиш. Гостите дојдоа до победа од 66-63 во самиот финиш, а главен виновник за тоа беше Ангел Стојанов. Кошаркарот на Ангели не дозволи...

ТФТ ја доби драмата со Чаир и обезбеди полуфинале во плеј-офот

Во драматична завршница, кошаркарите на ТФТ успеаја да го совладаат Чаир со 70:69 и со трета победа да си го обезбедат местото во полуфиналето на кошаркарскиот плеј-оф. Мечот донесе неверојатно возбудливи последни 60 секунди, во кои Чаир кој скоро...

Кожув и Вардар со важни победи во битката за опстанок

Кошаркарите на Кожув и Вардар извојуваа нови важни победи во трката за опстанок во домашното кошаркарско првенство. Во новото коло денеска, екипата на Бардар замина како победник од гостувањето во Охрид, откако славеше со 72:80 како гостин. „Црвено-црните“ предводени од...

Пелистер во три меча го реши Еуро Никел и закажа полуфинале со Работнички

Кошаркарите на Пелистер и третпат во низа го победија Еуро Никел во четвртфиналето на домашниот кошаркарски плеј-оф и заедносо Работнички први потврдија место во полуфиналната серија. Попладнево во третиот меч од низата, Битолчани славеа на гостински терен во Кавадарци...

ТФТ го победи Чаир и поведе со 2:1 во четвртфиналната серија! (ФОТО)

ТФТ – Чаир 76:65 е епилогот од третиот меѓусебен меч од четвртфиналето во плеј – офот во битката за титулата во домашниот шампионат. Па така со оваа победа, тимот на ТФТ поведе со 2:1 во серијата и му потребна...

Доколку повторно не ескалира ситуацијата во Израел, Макаби ќе може да полета кон Белград!

Кошаркарите на Макаби од Тел Авив во моментов се наоѓаат во главниот град на Израел, кој во текот на ноќта беше нападнат од Иран. Иран испрати стотици беспилотни летала во правец на Израел, што предизвика алармантна ситуација во земјата, а...

Бојан Трајковски стави крај на играчката кариера! (ФОТО)

Последниот меч за Феникс 2010 оваа сезона, по поразот вчера од Работнички, значеше и крај за Бојан Трајковски. Ветеранот кој играше се до својата 37 година и кој вчера за последен пат беше меѓу обрачите како активен кошаркар. Трајковски и...

Работнички убедливо до полуфинале

Екипата на Работнички се пласираше во полуфиналето на плеј-офот, откако дојде до третата победа во пресметките со Феникс. „Црвено-белите“ овој пат славеа на гостински терен со убедливи 91-106. Во битката за место во финале, Работнички ќе го чека подобриот...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести