Европа

Српскиот репрезентативец близу до Црвена Звезда

Очигледно КК Црвена звезда наскоро би можела да потпише договор со својот нов-стар играч Филип Петрушев. Иако неговиот менаџер Миодраг Мишко Ражнатовиќ остро демантираше дека има договор меѓу Олимпијакос, сегашниот тим на Филип, и Црвена звезда, неколку часа подоцна...

Рики Рубио му кажа „Да“ на Хувентуд, по 15 години се враќа дома

Шпанскиот кошаркарски ветеран Рики Рубио му рече „да“ на Хувентуд. Како што пишува весникот „Марка“, Рубио ја прифатил понудата од неговиот некогашен клуб и по 15 години ќе с еврати во дресот на „зелено-црните“. Рубио, кој го заврши договорот со...

Атаман ги „пецна“ Бостон Селтикс: Ако сте најдобри, дојдете да се пробате со ПАО

Тренерот на европскиот кошаркарски првак, Панатинаикос, Ергин Атаман, ги предизвика Бостон Селтикс да одиграат меч против европскиот шампион. Откако Бостон Селтикс станаа шампиони во НБА, тие напишаа на Твитер: „Светски шампион Бостон“. Атаман смета дека за да бидат светски шампиони прво...

Србија ја совлада Холандија, чудни бројки зад името на Јокиќ

Во меѓувреме репрезентациите кои обезбедија место на ОИ во Париз на големо се подготвуваат за тамошниот предизвик. Србија одигра пријателски меч против Холанија, славеше со 90-74, а во центарот на вниманието се најде Никола Јокиќ. Јокиќ на теренот мина 20...

ПОТВРДЕНО: Чус Матео на клупата на Реал до 2026 година

Чус Матео останува тренер на Реал Мадрид. Клубот денеска го објави договорот со главниот тренер на тимот и за наредните две сезони до 2026 година. Во сезоната 2023/24 Реал загуби од Панатинаикос во финалето на Евролигата, но стана шампион на...

Хрватска загуби од Нов Зеланд, ама се пласира во полуфиналето!

Изненадувачки, да не кажеме сензационален пораз на Хрватска во 2.коло во квалификациската група во Пиреа за пласман на ОИ во Париз. Вчера “коцкестите“ ја смачкаа Словенија а денеска се поразени од Нов Зеланд и тоа со 86:90. Штета за...

Дончиќ по дебаклот: Ги видов бројките! Страшно!

Во првиот натпревар од квалификацискиот турнир за Олимписките игри во Париз, Хрватска во Пиреја ја декласира Словенија на Лука Дончиќ со 108:92 и направи огромен чекор кон полуфиналето на турнирот. Дончиќ имаше трипл-дабл од 26 поени, 11 скока и 10...

Официјално: Марио Хезоња во Реал Мадрид до 2029! (ФОТО)

Не во Барселона, уште помалку во Партизан, туку останува во Реал Мадрид и тоа до 2029 година. Ова во текот на денешниот ден го потврди и самиот клуб од Мадрид со официјално соопштение. Ова значи дека Хрватот и еден од...

Алекса Аврамовиќ го напушта Партизан, познато е името на новиот клуб

Српскиот плејмејкер Алекса Аврамовиќ наводно преговара со Макаби Тел Авив. Иако има уште една година со Партизан, Аврамовиќ е на прагот на заминување по три сезони со црно-белите. Исто како Партизан и Макаби, ќе доживеат бројни промени во ростерот откако клубот...

Изненадувачки Пабло Ласо си замина од Баерн (М)

Германскиот кошаркарски гигант Баерн изненадувачки остана без тренер. Иако сметаа дека Пабло Ласо ќе остане долго време на чело на клубот, тој утрово најави заминување. Во Минхен веројатно не можеа ни да замислат дека летово ќе мора повторно да излезат...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести