Дома Кошарка Останато

Останато

Баскет Кам го освои трофејот во Балканската лига

Актуелниот македонски шампион, екипата на Баскет кам е освојувач на трофејот на женската Балканска лига. Во големото финале на турнирот во Белград, екипата од Македонска Каменица го победи домаќинот Раднички со (72:59). Екипата од Македонска Каменица „излезе“ како победник на...

„Да му се одземе државјанството и да му се забрани влез во Франција“

Одлуката Џоел Ембид да настапува за репрезентацијата на Соединетите Американски Држави предизвика бура во Франција, а по тоа прашање зборуваше дури и претседателот Емануел Макрон. Инаку, родениот Камерунец дал писмена изјава дека на ОИ во Париз ќе игра за „триколорите“...

Јакимовски следната сезона ќе го носи дресот на Бафало

Македонскиот репрезентативец, Андреј Јакимовски и во следната сезона ќе игра во НЦАА-лигата, но за друг колеџ. Иако постоеше шанса да се врати во Европа, што пак ќе беше доста олеснително барем кога стануваше збор за настап во националниот дрес,...

Вујошевиќ со став за Јокиќ: Да дојде да игра, а не да почести...

Прославениот тренер на Партизан, Душко Вујошевиќ зборуваше за претстојните Олимписки игри во Париз и за шансите на српската кошаркарска репрезентација која за противник ќе го има дрим тимот на САД. Клучно за националниот тим на нашиот северен сосед е...

„Сите тие играчи можат да се соберат во еден тим само за ОИ“

Атланта ја заврши сезоната во НБА лигата, па капитенот на српската кошаркарска репрезентација Богдан Богдановиќ наскоро треба да се врати во својата земја, а таму главна тема се Олимписките Игри во Париз. Нашиот северен сосед ќе игра во група...

Американците со дрим тим од соништата на Олимписките Игри во Париз

Кошаркарската репрезентација на САД на Светското првенство 2023 година пристигна без најголемите ѕвезди на НБА лигата и на крајот од турнирот остана без медал откако во полуфиналето загуби од Германија (111:113), а во борба за трето место од Канада...

Димитријевиќ во тимот на неделата во ВТБ лигата (ФОТО)

Македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ ги собира плодовите од неверојатната партија против ЦСКА Москва. Тој се најде во петорката на неделата во ВТБ лигата. Уникс Казан славеше на оваа средба, а нашиот најдобар кошаркар беше лидер со 40 поени, 9 асистенции...

Димитријевиќ му пресуди: ЦСКА со отказ за Емил Рајковиќ!

Еден од нашите најдобри стратези, Емил Рајковиќ не е веќе тренер на ЦСКА Москва. Раководството на „армејците“ се одлучи да му врачи отказ на Македонецот кој беше во клубот и тоа успешно го водеше кога му беше најтечко на...

Луд настап на Димитријевиќ – постигна 40 поени во победата против ЦСКА на Рајковиќ

Македонскиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ беше најдобриот поединец на паркетот на големото дерби меѓу УНИКС и ЦСКА во рамките на ВТБ лигата. УНИКС славеше со 88:78. Димитријевиќ постигна дури 40 поени за 35 минути на паркетот, а имаше фантастични седум тројки...

Евролига: Партизан славеше во Берлин и остана во игра за плеј-офот

Кошаркарите на Партизан ја совладаа Алба во Берлин со резултат 94-83 и останаа во игра за пласман во плеј-офот од Евролигата. „Црно-белите“ имаа контрола на мечот и на резултатот, а по првиот период имаа предност од 23-15. Разликата во...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести