Дома Кошарка Репрезентација

Репрезентација

Македонски репрезентативец е избран за МВП на сезоната во Еврокупот! (ВИДЕО)

Супер признание за Ти – Џеј Шортс, нашиот кошаркарски репрезентативец. Имено тој е избран за МВП на сезоната во престижниот Еврокуп. Ти – Џеј Шортс е избран за најкорисен кошаркар во ова натпреврување откако го водеше својот Париз до...

Нено и со 24 поени не успеа да спречи пораз на Уникс на гости...

Ненад Димитријевиќ и неговиот УНИКС беа поразени во Санкт Петербург во натпреварот од втората фаза од регуларниот шампионат на ВТБ лигата. Екипата на Зенит пред своите гледачи славеше над УНИКС со 91:87. Нашиот плеј и овојпат беше прв играч во...

Нено шести пат сезонава во тимот на колото на ВТБ лигата

Македонскиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ повторно е дел од идеалната петорка во ВТБ лигата. То на дуелот на неговиот Уникс против Зенит постигна 32 поени, 9 асистенции и 5 скока за индекс 38 и со тоа се најде меѓу најдобрите...

Стартува новиот ФИБА проект „Заедно до У16“

Првиот собир за двете национални селекции е на 1. април во Скопје, неколку дена потоа, следува настап на првиот турнир во Романија Тренерите на двете национални селекции на играчи родени 2010 година, Тeо Митевски во машката, односно Ера Пајазити во...

Уникс К. реди победи, Нено со уште една одлична партија

Уште една одлична партија на нашиот репрезентативец Ненад Димитријевиќ во дресот на Уникс Казан. Денеска во натпреварот од 31. коло во ВТБ лигата против Енисеј, гостите од Казан славеа со 69:93, а Димитријевиќ со 14 поени му помогна на...

Нено скромен и по личниот рекорд од 38 поени: Ова беше победа на целиот...

Нашиот кошаркарски репрезентативец Ненад Димитриевиќ вчера одигра брилијантен меч за екипата на Уникс Казан на кој постигна 38 поени и сам ја донесе големата победа за Уникс на гостувањето кај ЦСКА (М). „Кога отидовме во Москва, знаевме дека не чека...

Уште една магична вечер за Нено: 38 поени за победа над ЦСКА на Рајковиќ

Неверојатниот Ненад Димитријевиќ, сам ја победи ЦСКА (М) на Емил Рајковиќ во големото дерби на ВТБ лигата. Уникс Казан славеше на гостувањето во Москва со 84:78, во меч во кој нашиот репрезентативец постигна 38 поени и беше незадржлив за...

Македонија е на 30.место на ФИБА европската ранкинг листа и на 58.место во светот!

Машката сениорска репрезентација на Македонија е на 58. место на светската рејтинг листа, објавија од ФИБА, по завршувањето на февруарскиот ФИБА „прозорец“, односно по првиот круг од квалификациите за Евробаскетот 2025 година. Големата победа на гостински терен против Полска (96:71),...

Кошаркарите со скок од четири места на најновата ранг-листа на ФИБА

Македонската кошаркарска репрезентација во февруарскиот квалификациски прозорез за пласман на ЕП 2025 година запиша пораз на домашен терен и победа против Полска на гостински терен. Добрите игри во Сосновиец ја вратија надежта дека нашата репрезентација може повторно да се...

Според ФИБА: Победата на Македонија над Полска било најголемото изненадување во февруарските квалификации!

Победата на Македонија на гостински терен против Полска (96:71), сеуште е во центарот на вниманието на европската кошаркарска јавност. И тоа од повеќе причини, кои ги наведува и официјалниот сајт на Светската кошаркарска федерација... Македонија излезе како победник во дуелот на...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести