ЕП/СП

На Далиќ му падна мрак пред очи: Хрватска остана без првиот напаѓач

Селекторот на хрватската фудбалска репрезентација Златко Далиќ доби катастрофални вести пред Европското првенство. Синоќа на натпреварот од шпанското првенство се повреди првиот напаѓач Анте Будимир. Тој има сезона од соништата во Ла Лига, постигна 16 гола и е блиску до...

Френк Лампард ќе ја предводи Канада на СП 2026?

Френк Лампард изненадувачки е еден од кандидатите за нов селектор на фудбалската репрезентација на Канада, пренесува „Телеграф“. Канадската фудбалска федерација наводно го ставила Лампард на потесниот список на потенцијални кандидати да ја предводат репрезентацијата на Светското првенство во 2026 година,...

Камерун за нов селектор назначи Белгиец кој никогаш не работел во репрезентација

Фудбалската репрезентација на Камерун доби нов селектор. Станува збор за Белгиецот Марк Брис, откако договорот на претходниот тренер Ригоберт Сонг беше објавено дека нема да биде обновен. Во тимот на Брајс се асистентите Јоаким Мунунга и Јанис Ксилурис. Од тамошната...

Француски репрезентативци вдишувале гас за смеење и малтретирале гости во хотелот по мечот со...

Неколку репрезентативци на Франција вдишувале гас за смеење по натпреварот со селекцијата на Чиле. Избраниците на Дидие Дешамп го победија Чиле во пријателски натпревар со резултат 3:2, а новинарот Ромен Молина известува дека по овој натпревар гостите на хотелот во...

За УЕФА безбедноста е врвен приоритет на ЕУРО 2024

Раководството на УЕФА проговори за безбедносните планови за Европското првенство во 2024 година кое ќе се одржи во Германија. „Безбедноста на Европското првенство во 2024 година е главен приоритет за УЕФА и германските власти. Затоа УЕФА тесно соработува со релевантните...

Белгија на Евро 2024 со дресови инспирирани од популарен стрип (ФОТО)

Фудбалската репрезентацијата на Белгија ќе игра со специјална опрема на Евро 2024. Таа веќе беше тестирана на пријателскиот натпревар со Англија (2:2). Дресовите се со сина боја со дијамантски дезен и бела јака. Кафените шорцеви и белите чорапи го...

Куман со критики до УЕФА: Апсурдно е да одбереме само 23 фудбалери за ЕП

Селекторот на Холандија, Роналд Куман ја искритикува УЕФА и нивната одлука да го врати системот по кој репрезентациите ќе можат да имаат само 23 фудбалери на Европското првенство во Германија. УЕФА одлучи по 26 фудбалери да бидат селектирани во тимовите...

Шчесни ги однесе Полјаците на ЕП во Германија

Репрезентацијата на Полска е последниот патник на ЕП. Вечерва во Кардиф, во последниот натпревар од плеј-офот, во финалето на „Лига А“ делот, Полска по изведување пенали беше подобра од домаќинот Велс со 5:4, откако немаше голови ни во регуларниот...

Украина со голем пресврт против Исланд до ново учество на ЕП (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Украина со пресврт и победа од 2:1 над селекцијата на Исланд обезбеди пласман на Европското првенство во Германија ова лето. На еден од двата финални бараж дуели кои се играа вечерва, на стадионот во Вроцлав во...

Нов проблем за Гвардиола пред дуелите со Реал: По Вокер, се повреди и Стоунс...

Дефанзивецот на Манчестер Сити, Џон Стоунс по само неколку минути поминати на терен на пријателскиот меч со Белгија, мораше да ја напушти играта поради повреда на коленото. Средниот бек на Сити сам го повреди коленото и веднаш побара промена. На...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести