ЕУРО 2024

Јорданеску ја напушти клупата на Романија

Селекторот на романската фудбалска репрезентација Едвард Јорданеску по 2 години си заминува од националниот тим. Договорот на 46–годишникот истече летово и двете страни одлучија да нема продолжување на истиот. Јорданеску оствари фантастични резултати на клупата на Романија на последното Европско...

Вида се прости од репрезентативниот дрес на Хрватска

Домагој Вида денеска и официјално се повлече од хрватската репрезентација. Хрватскиот фудбалски сојуз најави заминување на 35-годишниот дефанзивец од националниот тим. „Ќе ми недостига сè - натпреварите, победите, забавата, прославите, па дури и неуспесите, бидејќи преку нив учиш колку вредиш. Знам...

УЕФА и официјално покрена истрага против Родри и Мората!

Родри и Мората се соочуваат со суспензија од по два меча.Имено како што беше најавувано, од попладнево е и официјално. УЕФА објави дека против двајцата репрезентативци на Шпанија е покрената истрага и тоа поради повиците – “Гибралтар е шпански“,...

Данска му врачи отказ на селекторот Хјумланд

Данскиот селектор Каспер Хјумланд ја напушти репрезентацијата. Ова го објави официјалниот сајт на Данскиот фудбалски сојуз. Со одлука на федерацијата, Мортен Вигхорст привремено ќе стане селектор на данската репрезентација, а до нова година треба да биде назначено и ново трајно...

Хероите на Шпанија од ЕП за Баскијците се предавници

Имајќи ја на ум бурната и немирна историја на Шпанија и Баскија, ништо необично, но секако непријатно е за двајца момци кои ги прославува целата земја поради важните голови што ги постигнаа во нокаут фазата. Мерино беше стрелец на победничкиот...

Тадиќ се откажа од репрезентацијата на Србија

Душан Тадиќ повеќе нема да игра за фудбалската репрезентација на Србија. Како што објавија српските медиуми, српската фудбалска репрезентација во иднина ќе остане без својот досегашен капитен. „Засега официјално не се познати причините, но може да се претпостави дека се работи...

Тухел заинтересиран за селекторското место во Англија

Томас Тухел е заинтересиран за позицијата селектор на репрезентацијата на Англија. Претходно беше објавено дека поранешниот тренер на Баерн и Челзи е еден од кандидатите за селекторската позиција на англиската репрезентација по отказот на Герет Саутгејт. Според новинарот на Билд, Кристијан...

УЕФА си кажа: Голот на Јамал против Франција е најубавиот на ЕУРО! (ВИДЕО)

  Откако денеска УЕФА го одбра идеалниот тим на ЕУРО 2024, следуваше и изборот на ТОП-10 голови на првенството. Се разбира дека голот на Ламине Јамал (Шпанија) против Франција е прогласен за најубав на првенството. На второ место е голот на Џуд...

УЕФА го избра тимот на ЕУРО: Шестмина од Шпанија, тука се и Мусиала, Вокер,...

Два дена откако заврши и официјално ЕУРО 2024,попладнево УЕФА се изјасни околу тој кој е тимо на првенството односно кој се се најде во идеалниот состав. Се разбира дека најмногу има Шпанци, вкупно шест, а покрајни тука се и Мусиала,Вокер,...

Си поднесе оставка: Саутгејт не е веќе селектор на Англија!

  Тоа е човек од збор. Иако ја доби поддршката од сојузот, Герет Саутгејт си поднесе оставка од местото селектор на репрезентацијата на Англија. Тој го одржа зборот зошто пред стартот на ЕУРО 2024 изјави дека ако не ја освои...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести