Останато

Скандал и на „Суперкласико“ – на Ривер прво му го признаа, па му го...

На стадионот Марио Кемпес во Кордоба во четвртфиналето на аргентинскиот Лига куп се соочија најголемите ривали Ривер Плата и Бока Јуниорс во „Суперкласико“, најжестокото градско дерби во светот. Додека во Шпанија се играше „Ел Класико“, во Аргентина играа Ривер и...

Феенорд по 14-ти пат го освои Купот на Холандија

Екипата на Феенорд е освојувач на трофејот од Купот на Холандија по вечерашната победа над НЕЦ Нијмеген со 1:0 во финалето одиграно на „Де Кујп“ во Ротердам. Мечот доцнеше поради употреба на пиротехника на трибините и реакција на службите...

Како некогаш во Барса: Меси и Бускетс за пресврт и прво место на Интер...

Фудбалерите на Интер Мајами се вратија на победничките патеки, откако синоќа го победија Нешвил со 3:1. Лионел Меси блескаше, беше двоен стрелец и асистент при вториот гол на Серхио Бускетс. Сепак, гостите поведоа во втората минута по автогол. Но, Интер...

Абердин и Миовски не успеаја да се пласираат во финалето на Kупот

Абердин не успеа да се пласира во финалето на шкотскиот Kуп затоа што во полуфиналето се елиминирани од Селтик во драматичен меч кој заврши 2:2 во регуларниот дел и 3:3 по продолженијата. На пенали подобар беше Селтик. „Донс“ добро го...

Тепачка на навивачи пред Вечното дерби – полицијата ги уапси хулиганите (видео)

Хаос пред 173. Вечно дерби помеѓу Партизан и Црвена Звезда (почеток 18 часот). Навивачите на двата клуба имаа физичка пресметка на неколку делови од главниот град на Србија. На интернет се појавија снимки од тепачки, но и реакцијата на...

Рангник не сака да работи во Баерн

Баерн сигурно ќе го смени Томас Тухел по завршувањето на сезоната, а подолго време кружат неколку имиња за негов наследник. На големо се зборуваше за Јулијан Нагелсман, но овој стручњак го продолжи договорот со Германија до 2026 година. Според „Спорт1.де“,...

Сензационално: Чави од јуни на клупата на некогашен европски првак!

Нема веќе дилеми дека Чави Ернандез по завршување на сезоната ќе си оди од Барселона. Тој тоа го најави уште пред два месеци, а фактот дека оваа сезона, посебно по поразот од ПСЖ, Барса ќе остане без трофеј е...

Пет потписи во еден ден – Галатасарај ги задржа главните ѕвезди

Турскиот фудбалски гигант Галатасарај објави дека ги продолжил договорите со петмина свои главни играчи - Бариш Јилмаз, потоа Лукас Тореира, Кан Ајхан, Абдулкерим Бардакчи и искусниот голман Фернандо Муслера. Муслера дури 13 години го носи дресот на Галатасарај и ќе...

Салцбург е последниот патник на Светското клупско од Европа

По елиминацијата на Арсенал од Лигата на шампионите, последниот патник на Светското клупско првенство ќе биде австрискиот шампион Салцбург. Арсенал ќе избореше место на СКП само ако ја освоеше ЛШ, но испадна, а тоа значеше славје за Салцбург кој...

Андерсон го откачи Лацио и потпиша за Палмеирас

Фелипе Андерсон го напушта Лацио и се враќа во татковината каде што ќе игра за Палмеирас. Бразилскиот фудбалер одамна најави заминување, одби понуда од Јувентус, а одлучи да игра за славниот бразилски клуб. Инаку Андерсон играше за Сантос на почетокот...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести