Франција

Бордо исфрлен во третата лига на Франција

Фудбалскиот клуб Бордо од денеска официјално е исфрлен во третата француска лига. Поранешниот шампион на Франција е во огромна финансиска криза и поради тоа следната година ќе настапува во третиот ранг. Според проценките Бордо има дупка во буџетот од 40...

Виеира повеќе не е тренер на Стразбур

Легендарниот капитен на Арсенал и некогашен француски репрезентативец, Патрик Виеира повеќе не е тренер на Стразбур. Францускиот клуб денеска соопшти дека Патрик Виеира поднел оставка од тренерската функција во заедничка согласност. Некогашната ѕвезда на францускиот фудбал минатото лето потпиша тригодишен договор...

Официјално: Гринвуд е нов фудбалер на Олимпик (М)

Мејсон Гринвуд конечно го напушти Манчестер Јунајтед. Олимпик Марсеј го објави купување на крилниот напаѓач, каде Англичанецот го доби бројот 10. Инсајдерот Фабрицио Романо тврди дека францускиот клуб ќе плати 26 милиони евра за фудбалерот, а уште 5 милиони се...

Монако плати 20 милиони евра за ѕвездата на Грузија

Монако ќе го договори трансферот на 23-годишниот напаѓач на Мец и репрезентативец на Грузија, Жорж Микаутадзе. Сумата на трансферот изнесува 20 милиони евра. Според информациите, меѓу страните веќе е склучен устен договор. Официјално потпишување на документите се очекува во блиска...

Мбапе купува клуб од Франција

Семејството на напаѓачот на Реал Мадрид, Килијан Мбапе се интересира за купување на францускиот фудбалски клуб Каен, соопштува РМЦ Спорт. Клубот од Нормандија моментално е под капата на американскиот Оуктри Капитал Менаџмент, кој исто така го поседува и италијанскиот...

Наполи добил понуда од 200 милиони евра за двоецот Осимен – Квича

Францускиот шампион ПСЖ понудил сума од 200 милиони евра за две ѕвезди на италијанскиот прволигаш Наполи. Како што објави „Кориере дело Спорт“ од Париз во канцеларијата на претседателот Де Лаурентис стигнала понуда во висина од 200 милиони евра која...

Олимпик Марсеј се договори со Манчестер Ј. за потписот на Гринвуд

Француски Олимпик Марсеј постигна договор со Манчестер Јунајтед за постојан трансфер на Мејсон Гринвуд. Гринвуд тренира сам, додека клубот ја решава неговата иднина, кој се чини е веќе завршена работа, откако Марсеј и Манчестер Ј. си подале рака за договорот. Французите...

Лион го донесе најскапиот играч во клупската историја

Лион продолжува да носи нови играчи, на кои веќе потроши речиси 84 милиони евра. Последен пристигна бразилскиот дефанзивец Абнер Винисиус (24) од Реал Бетис за осум милиони евра. Абнер потпиша договор со Лион до 2029 година, а неговиот поранешен...

Лион купи дефанзивец од Нотингем Ф. и го урна клупскиот рекорд

Француски Олимпик Лион го објави трансферот на Муса Ниакате. Сенегалскиот дефанзивец се пресели во францускиот клуб од Нотингем Форест, потпишувајќи договор до 2028 година. Ниакате стана најскапото засилување на Лион во историјата, затоа што францускиот прволигаш за него ќе плати...

Симонс не сака да се врати во ПСЖ, а францускиот првак не сака да...

Играчот од средниот ред, Чави Симонс го информирал францускиот првак ПСЖ дека сака да си замине од „Паркот на принцовите“ ова лето, информира спортскиот новинар Фабрицио Романо. Според него, Симонс сака да остане во РБ Лајпциг каде што минатата сезона...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести