Дома Ракомет Европски купови

Европски купови

Ракометарките на Ѓорче Петров со пораз се збогуваа со Европа

Екипата на Ѓорче Петров својата европската авантура ја заврши во четвртфиналето во ЕХФ Еврокупот. Актуелниот македонски првак не успеа да дојде до победа на втората пресметка со силниот состав на Елче, кој и овој пат славеше убедливо (18-37). Името на...

Ѓорчепетровки убедливо поразени во првото четвртфинале на ЕХФ Европскиот куп

Ракометарките на шампионот Ѓорче Петров убедливо се поразени на првиот четвртфинален натпревар од ЕХФ Европскиот Куп на гостувањето во Шпанија против екипата на Елче. Ѓорчепетровки забележаа пораз од 36:21 и со оглед на резултатот, на реваншот следната недела остануваат само...

Карабатиќ: Не играв за децата, семејството или публиката – овој турнир го играв за...

Никола Карабатиќ со Франција го освои златниот медал на Европското првенство кое и официјално заврши вчера. За францускиот ракометар ова беше последно континентално натпреварување во дресот на својата земја, бидејќи неговите планови се да се пензионира, секако ќе биде...

Шпански предизвик за „лавиците“ од Ѓорче Петров во 1/4 финалето

Екипата на ЖРК Ѓорче Петров го доби противникот во четвртфиналето во рамките на ЕХФ Европскиот Куп. Актуелниот македонски првак за место во полуфиналето ќе игра против Елче од Шпанија. Првиот меч, ракометарките на Ѓоче Петров го играат на гостински терен...

„Лавиците“ од Ѓорче Петров ќе го дознаат патот до финалето (ЛИНК)

Екипата на ЖРК Ѓроче Петров денеска (11 часот) ќе го дознае противникот во четвртфиналето на ЕХФ Европскиот Куп. „Лавиците“ во Чешка успеаја да ја одбранат позитивата против Кинжварт и немаат намера да застанат. Осумте најдобрите тимови ќе бидат сместени во...

“Лавиците“ од Ѓорче Петров посакуваат наскоро да играат и во ЛШ!

  Ракометарките на Ѓорче Петров, по успешното совладување на чешкиот тим Кинжварт се пласираа во четврт-финалето во Европскиот куп. На денешната прес конференција, младите ракометарки рекоа дека не се задоволуваат само со место меѓу осумте најдобри и одат кон реализација на...

Браво девојки: Македонското знаме развиорено во Чешка (ФОТО+ВИДЕО)

Екипата на ЖРК Ѓорче Петров направи џиновски скок на европска сцена. Актуелниот македонски првак вечерва се пласираше во четвртфиналето на Европскиот Куп, откако на гостувањето кај во Чешка кај Хазена Кинжварт беше совладан со 34-33, резултат кој донесе голема...

„Лавиците“ од Ѓорче Петров заверија четвртфинале во Европскиот Куп

Македонскиот првак ЖРК Ѓорче Петров се пласираше во четвртфиналето на Европскиот Куп на ЕХФ. „Лавиците“ на реванш мечот беа совладани со 33-34, резултат кој не смени ништо за место во следната рунда, бидејќи дома го совладаа чешки Хазена Кинжварт...

Ракометарките на Ѓорче Петров со триумф над Кинжварт!

Добра игра и победа на ракометарките на Ѓорче Петров во првиот меч од осминафиналето во Европскиот Куп против Хазена Кинжварт со 32:29. Реваншот се игра на 20 јануари во Чешка, и тогаш ќе се знае кој тим ќе се...

Поранешниот македонски селектор се врати во Татабања

Драган Ѓукиќ не остана долго време без клуб. По разделбата со АЕК, поранешниот македонски селектор и екс тренер на Вардар веќе е претставен во добро познат тим за него. Ѓукиќ се врати во Татабања. Унгарскиот тим и српскиот стратег имаа...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести