Дома Ракомет Европско првенство 2024

Европско првенство 2024

Шпанија е нов младински шампион на Европа

Младинската репрезентација на Шпанија e освојувач на Европското првенство кое денеска заврши во Словенија. Шпанија е старо нов-шампион, откако во финалето на славеше против Португалија со 35:31. Феран Кастиљо имаше блескава партија со 11 гола и беше носител на играта...

Младинките загубија од Кина и завршија на 16. место на СП (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Женската младинска репрезентација на Македонија на последниот натпревар на Светското младинско првенство во Скопје загуби од Кина со 25:23 и се пласираа на 16. позиција во генералниот пласман. Неизвесно беше некаде до 45 минута, а потоа Кина постојано ја држеше...

Чешка влегува во трка за домаќин на ракометното Евро 2030

Градоначалникот на чешката престолнина Прага, Бохуслав Свобода, потпишал апликација за заедничка организација на Европското првенство за мажи во 2030 година. Чешка планира ко-домаќинство со Данска и Полска, а доколку успее, финалето ќе се игра во Прага, додека останатите натпревари ќе...

Грчевски: Им честитам на девојките, со добра ждрепка ќе се обидеме да ја минеме...

И селекторот на нашата женска ракометна репрезентација, Кристијан Грчевски, го искажа своето задоволство од победата над Азербејџан и обезбедениот настап на ЕП кон крајот на годинава. „Многу важна победа за нас, со неа заверивме пласман на Европското првенство. Отворивме добро,...

Ракометарките едногласни: Среќни сме што после 12 години преку квалификации одиме на Европско

Откако по седмипат го потврдија своето место на завршницата на континенталните собири, наќшите ракометарки в недела на домашен терен против Литванија ќе играат за публика и за потврда на квалитетот. По денешниот убеднив триумф над Азербејџан, Симона Маџовска ги...

Ја „растурија“ Литванија и ги решија сите дилеми: Шпанија прва, Македонија како втора на...

Со победата над Литванија од 20:34 на гостински терен, ракометарките на Шпанија на коло пред крајот во квалификациите и официјално ги решија сите дилеми. Себе си со петтата победа си го потврдија првото место во групата, а за нашата...

Перковац не е веќе селектор на Хрватска!

Горан Перковац не е веќе селектор на најдобрата ракометна селекција на Хрватска. Ова е одлуката на УО на Ракометната федерација на Хрватска која се одржа денеска, а е по повод неуспехот на Хрватите предводени од Перковац на последното ЕУРО...

Чави Пасквал не е веќе селектор на Романија!

Од денеска и официјално селекцијата на Романија, која беше учесник на последното ЕУРО 2024 во ракомет, има нов селектор. Откако Чави Пасквал беше сменет од функцијата, на истата прес-конференција која беше одржана денеска, беше кажано дека нов предводник е...

Во неделата освои злато со Франција, а ден подоцна е уапсен поради обид за...

Францускиот ракометар Беноа Кунку заврши во притвор поради обид за силување во ноќен клуб. Кунку беше дел од француската репрезентација која пред неколку дена го освои европското злато победувајќи ја Данска во финалето. „Доцна во ноќта од понеделник кон вторник, францускиот...

Анди Шмит стави крај на кариерата

Најголемата ѕвезда на швајцарскиот ракомет, Анди Шмит објави дека ја завршува ракометната кариера. Дуелот со Македонија на Еп во Берлин, на кој Шмит постигна 12 гола и стана најдобар стрелец во историјата на швајцарскиот ракомет му беше последен во...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести