Дома Ракомет Останато

Останато

Ваљадолид го официјализираше Мартин Карапалевски!

Шпанскиот прволигаш Ваљадолид во текот на денешниот ден и официјално го претстави Македонецот Мартин Карапалевски како свое ново име за следната сезона. Со тоа тој ќе ја зголеми колонијата наши ракометари во АСОБАЛ лигата. Карапалевки кој моментално е член на...

Порто победнички, Никола Митревски повторно блескаше!

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Никола Митревски и Порто ја запишаа втората победа во плеј-офот во португалскиот шампионат, откако на гостински терен кај Брага славеа со 26-24. Митревски и овој пат беше сигурен на мрежата на својот тим, зад неговото...

Фараните ги отворија „картите“ за пресметката со Македонија

Македонската машка ракометна репрезентација ја чека нов предизвик во битката за продолжување на позитивниот тренд, редовно учество на големите првенства. Овој пат Кирил Лазаров и неговите момци ќе се борат за место на Светското првенство 2025 година, а таму...

Хаос во ракометната српска лига: Црвена Звезда го напушти теренот (ВИДЕО)

Повторно хаос во српскиот спорт, ракометарите на Црвена звезда го напуштија теренот среде мечот со Дубочица во баражот од Суперлигата. Играчите на Звезда се повлекоа од натпреварот во Лесковац во 43. минута од играта. При водството на тимот од Лесковац...

10.000 билети за час се продадоа за последниот танц на Карабатиќ

Еден од најдобрите ракометари на сите времиња, Никола Карабатиќ најави крај на својата играчка кариера. Последниот меч во дресот на ПСЖ ќе го одигра на 31. мај против неговиот некогашн тим Екс Прованс во Париз. Овој натпревар ќе биде посебен,...

Два гола, 15 одбрани и победа за Митревски во пресметката со Талески

Во Португалија започна плеј-офот, а на стартот имавме македонско дерби. Никола Митревски против Филип Талески, победата ја однесе Порто за кого настапува македонскиот репрезентативен голман и капитен. Неговиот тим ја совлада Бенфика со 36-32. Митревски беше стрелец на два гола...

СП 2024: Македонија во група со Ангола, Исланд и САД!

Нашата ракометна женска јуниорска селекција денеска ги дозна своите противнички за СП за јуниорки кои ќе се одржи во Македонија од 19 до 30 јуни. Нашите ракометарки ќе играат во групата „Х“ каде ќе бидат заедно со селекциите на...

ЕХФ донесе одлука: Начевски доби суспензија од две години и парична казна од 5.000...

Ракометниот суд на ЕХФ донесе одлука за случајот отворен против Драган Начевски, во врска со наводите за непријавен прекршок. Во продолжение ви го пренесуваме целото соопштение на европската „куќа на ракометот“. „Драган Начевски беше ослободен од должноста член на судиите...

Голужа ги смени Кастратовиќ и Грчевски во Кувајт, за помошник ќе има Македонец?

Славко Голужа, поранешен селектор на хрватската ракометна репрезентација и поранешен тренер на РК Загреб, има нова работа. Последниот тренерски ангажман на трофејниот поранешен репрезентативец беше на клупата на Загреб, каде што го отслужи третиот мандат од ноември 2022 до...

Додека во Скопје се славеше ЕП, Сара Ристовска со многу емоции го прослави новиот...

Најдобрата македонска репрезентативка, Сара Ристовска не беше во составот на нашиот национален тим за дуелот против Литванија, последен од квалификациите. Во договор со стручниот штаб и фактот дека домашниот меч резултатски не значеше ништо околу пласманот за ЕП 2024,...

Најпопуларни во 7 дена

Нaјнови вести