Фантастична вечер на Фоден, хет-трик за победа над Брентфорд (ВИДЕО)

238

Англискиот шампион Манчестер Сити на крилата на неверојатниот Фил Фоден славеше со 1:3 на гостувањето кај Брентфорд во последниот натпревар од 23. коло на Премиерлигата. Иако домашните одиграа одличен меч, па дури и први поведоа со голот на Маупај во 21. минута (ВИДЕО), на крајот немаа сили да го запрат налетот на момците на Гвардиола.

Фоден кој вечерва постигна хет-трик, во финишот на првото полувреме погоди за 1:1 (ВИДЕО), а по фантастичната асистенција на Де Бруине во 53. минута ги доведе „граѓаните“ и до водство (ВИДЕО).

Третиот гол на англискиот репрезентативец дојде во 70. минута (ВИДЕО), откако претходно Брентфорд имаше најмалку две убави шанси да израмни.

Со оваа победа Манчестер Сити се израмни со Арсенал со 49 бода на второто место и има само два помалку од лидерот Ливерпул, но и натпревар помалку.

ПретходноРома не застанува под водство на Де Роси (ВИДЕО)
СледноСтоле немоќен пред Ен Несири, нов пораз за Рајо (ВИДЕО)