Хет трик на Алији, Македонија У18 славеше убедлива победа над Естонија

1865

Младата репрезентација на Македонија до 18 години во одличен меч оствари убедлива победа со 3:0 над соодветната селекција на Естонија во рамките на второто коло од силнот меѓународен турнир во турска Анталија.

Избраниците на селекторот Вујадин Станојковиќ одиграа еден квалитетен натпревар, сигурен, со дисциплинирана игра и голема желба за победа. Естонија беше надиграна во сите сегменти на овој натпевар.

Извонреден на овој натпревар беше Алтин Алији кој ги постигна сите три погодоци за Македонија.

Првиот гол нашиот фудбалер го постигна во 36. минута од средбата по голема иницијатива на нашата репрезентација. Алтин Алији во 58. минута, со својот втор погодок го зголеми водството за својата селекција, а третиот погодок го постигна во 74. минута од средбата.

Нашите млади фудбалери покрај трите погодоци, пропуштија уште неколку изгледни можности за погодок.

Македонија: Спаско Ахтаров, Габриел Крстевски, Андреј Љубевски, Нуман Ајетовиќ, Адриан Незири, Давид Ристовски, Матеј Гаштаров, Никола Манојлов, Алтин Алији, Веби Ислами, Стефан Младеновски;

ПретходноГо чека пекол: Ова е затворот во кој Робињо ќе мине девет години! (ВИДЕО)
СледноНова бизнис зделка – Роналдо рекламира млеко од камила