Арсенал го совлада и Брајтон и ја зголеми предноста на чело на табелата (видео)

145

Фудбалерите на Арсенал ја забележаа 14-тата победа во Премиер лигата и ја зголемија бодовната предност на чело на табелата со оглед дека вториот Сити денеска одигра 1:1 со Евертон. „Топчиите“ лесно и убедливо го освоија „Амекс“, победија со 4:2 со што само ја потврдија одличната форма сезонава. Уште по првите 40 минути имаа водство од 2:0. Букајо Сака го отвори резултатот, а зголеми Одегард.

На почетокот на второто полувреме Нкетиа постигна гол за 3:0, а Брајтон немаше шанси да спаси нешто од овој меч. До крајот паднаа уште три гола. Прво Митома намали на 1:3, а Мартинели зголеми на 1:4. Конечните 2:4 ги постави Фергусон. Пред самиот крај Митома реализира уште еден гол, но беше поништен по реакција од ВАР собата.