Фламенго се утеши со третото место на СКП

90

Бразилскиот Фламенго се утеши со освојување на третото место на Светското клупско првенство што се одржува во Мароко. Денеска „црвено-црните“ го победија африканскиот првак Ал Ахли со 4:2 иако лесно можеа да го загубат и овој меч.

Барбоса од пенал го доведе Фламенго во предност, а Ахмед Абделкадер изедначи пред крајот на првото полувреме.

На стартот на вториот дел Ал Ахли промаши пенал, а во 60 минута со вториот гол на Абделкадер поведе со 2:1. Девет минути подоцна поради груб прекршок директен црвен картон доби Абдулфатх од Ал Ахли и тоа како да беше ветерот во грб за Фламенго кој во финишот постигна три гола и победи. Два гола постигна Педро, а Барбоса уште еднаш беше прецизен од пенал.

Al Ahly 0 – [1] Flamengo – Gabriel Barbosa 11′

Video Al Ahly 0 – [1] Flamengo – Gabriel Barbosa 11′ was uploaded to Streamin.me on Feb 11, 2023.

Al Ahly [1] – 1 Flamengo – Ahmed Abdelkader 38′

Video Al Ahly [1] – 1 Flamengo – Ahmed Abdelkader 38′ was uploaded to Streamin.me on Feb 11, 2023.

Al Ahly [2] – 1 Flamengo – Ahmed Abdelkader 60′

Al Ahly 2 – [2] Flamengo – Pedro 78′

Video Al Ahly 2 – [2] Flamengo – Pedro 78′ was uploaded to Streamin.me on Feb 12, 2023.

Al Ahly 2-[3] Flamengo – Gabriel Barbosa penalty 85′

Video Al Ahly 2-[3] Flamengo – Gabriel Barbosa penalty 85′ was uploaded to Streamin.me on Feb 12, 2023.