Силен е овој Баерн – ПСЖ немаше шанси на „Алијанц“ (видео)

310

Баерн Минхен е патник во четвртфиналето на ЛШ откако во супер-дербито го елиминира Пари Сен Жермен со вкупни 3:0. Во Париз „баварците“ победија со 1:0, а вечерва на свој терен со 2:0 и се најдоа во следната фаза. Вечерва на „Алијанц арена“ германскиот шампион беше подобар противник, во 52 минута поведе но голот го поништи судијата по реакција од ВАР собата. Тоа беше нафрлена топка која со глава ја удри Чупо Мотинг но на патот кон мрежата ја допре Милер кој беше во офсајд.

Сепак, во 61 минута доминацијата минхенската екипа ја круниса во предност. Верати загуби топка на 16 метри, Милер се најде пред голот на ПСЖ меѓутоа несебнично проигра на другата страна каде Чупо Мотинг во трк само ја испрати топката во мрежата.
Во 90 минута по брз контра напад, топка прими Гнабри кој го најде патот во голот на Донарума што беше и конечен резултат.

Bayern Munich [1] – 0 PSG [2-0 on agg.] – Eric Maxim Choupo-Moting 61′

Video Bayern Munich [1] – 0 PSG [2-0 on agg.] – Eric Maxim Choupo-Moting 61′ was uploaded to Streamin.me on Mar 09, 2023.

Bayern Munich [2] – 0 PSG [3-0 on agg.] – Serge Gnabry 89′

Video Bayern Munich [2] – 0 PSG [3-0 on agg.] – Serge Gnabry 89′ was uploaded to Streamin.me on Mar 09, 2023.

ПретходноБаерн ќе му го врати Кансело на Сити: Играчот добро тргна но потоа тотално разочара