Сасуоло со прва победа над Рома на „Олимпико“

77

Екипата на Сасуоло славеше со 4:3 на гостувањето кај Рома во 26.коло на Серија А. „Волчицата“ не ја оправда фаворитската улога на овој меч, а беше предводена од Фоти поради суспензијата на Мурињо па се посрамоти пред своите навивачи.

Лориенте со два гола донесе предност на Сасуоло со 0:2, следуваше гол на Залевски за 1:2. Во 45 минута Кумбула направи неспортски потег поради што доби црвен картон, а Сасуоло пенал кој успешно го изведе Берарди.

Во 51 минута Дибала со убав погодок намали на 2:3, а Пинамонти во 75 минута ја зголеми предноста на Сасуоло. Во финишот Вајналдум со првиот гол во дресот на Рома го постави конечниот резултат 3:4.

Тоа е втора победа на Сасуоло над Рома во Серија А, а прва на „Олимпико“. Претходната беше во февруари 2020 година на својот стадион „Мапеи“.

Сасуоло е на 13 место на табелата со 33 бода со девет победи, шест ремија и 11 порази, додека Рома е петта со 47 бода со скор 14 победи, 5 ремија и 7 порази и не успеа да ја искористи шансата да ги претекне Милан и Лацио и да се искачи на третото место.

ПретходноНова „бомба“ на Филип Кузмановски (ВИДЕО)
СледноМакедонија поразена и на реваншот во Португалија!