Јунајтед го доби Арсенал пред 82.000 гледачи (ВИДЕО)

3936

Манчестер Јунајтед ја започна својата претсезонска турнеја во Америка со победа над Арсенал од 2-0. Два од водечките клубови во Премиер-лигата одиграа интересен натпревар пред над 82.000 гледачи во Њујорк, а тимот на Ерик тен Хаг постигна успех со головите на новиот капитен Фернандеш во 30. минута и Санчо во 37. минута.

Натпреварот на стадионот Метлајф започна со минимално задоцнување, а „црвените“ ѓаволи“ дуелот го решија после едно полувреме.

Темпото на игра постепено паѓаше, но во 64. минута Манчестер Јунајтед за чудо не постигна трет гол. Сепак, Рашфорд промаши од неколку метри. Во контранапад Хаверц шутираше непрецизно. Во 69. минута голманот на Јунајтед, Том Хитон го одбрани ударот со глава на Габриел Жесус.

ПретходноИ тоа го има: Влетаа со погребална кола среде натпревар (ВИДЕО)
СледноСопругата го „издаде“, веќе е јасно каде ќе продолжи Хари Кејн!